Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-05-16, 08:05
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Καλημερα Αποστολη.
1ον τι σε επιασε 4:05 τα χαραματα να ψαχνεις υποστρωματα. χαχαχαχαχα
Στο θεμα μας.
Τυρφη θα παρεις spagnum peat moss. Ειναι καθαρη τυρφη χωρις προσθετα. Σαν αποξυραμενα βρυα με χωμα ειναι. Πυλο θα παρεις αγγειοπλαστικης τον κοκκινο που εχει μπολικο σιδηρο μεσα. Ειναι κοματι μεγαλο σαν πλαστελινη.
Την τυρφη την πουλανε σε συσκευασια 200 λιτρα πεπιεσμενη ειναι απο το praktiker την πηρα και κανει 19,90. Την υπολοιπη που θα περισεψει βαλτην στον κηπο η σε γλαστρες κανει καλο. Τον πυλο πηρα τα 20 κιλα 11 ευρω και μου εχουν περισεψει 10 κιλα.
Μαλλον θα κανω χειροτεχνιες με τον μπεμπη μου.
Εγω εριξα την ποσοτητα τυρφης που ηθελα και μετα εκανα τον πυλο 10 κιλα μπιλακια μικρα το εριξα μεσα και το ανακατεψα και εβαλα και ενα φακελακι ιχνοστοιχεια power 4 γιατι η τυρφη ειναι καθαρη και δεν εχει θρεπτικα απο μονη της.
Απο πανω θα βαλεις χαλικακι περιπου 3 ποντους για να μην σηκωνετε η τυρφη. Τηβ βρεχεις καλα και την κρατας μουσκεμα για καμια βδομαδα να κατσει καλα η τυρφη χωρις να γεμισεις το ενυδρειο. Αν θες να μην βαλεις χαλικι μπορεις αλλα θα περιμενεις κανενα μηνα με αδειο ενυδρειο και βρεγμενο υποστρωμα για να κατσει.
Μετα γεμισε αδειασε το ενυδρειο 2 φορες για να φυγει η κιτρινιλα και εισαι ετοιμος για φυτεμα. Αν βαλεις power 4 για κανενα μηνα μην ριχνεις λιπασματα γιατι ειναι δυνατο και για να μην γεμισεις αλγες.
Ελπιζω να βοηθησα αν εχεις αποριες ρωτα οτι θες.
εγω ετσι το εχω και το γρασιδι παει μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01564 seconds with 11 queries