Θέμα: DIY Overflow
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 22-11-11, 16:10
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα μαζι 2 μετρα σωληνα PVC Φ32 , 8 γωνιες , 1 ταφ , 1 ταπα, 1 κολλα PVC = 20 ευρω.
Με λαστιχο γιατι να μην λειτουργησει , απλα πως θα μπορεσεις να κρατησεις το λαστιχο τελειως ευθειο ?
Και το σπουδαιοτερο κατα ποσο θα κολησει το λαστιχο με τις γωνιες PCV , δεν θα το ρισκαρα ..... μια αστοχια να πεσει στην κοληση στο κοματι εκτος ενυδρειου την στρουμφισες, ενω PVC με PVC με την ειδικη κολα γηνονται ενα σωμα !!!!!
Δημητρη αν κατεβαζει 5000λιτρα τοτε αναγκαστικα θα βαλω ενδιαμεσα στη διαδρομη βανα να την κλεισω λιγο , η υπερχειλη που εχω τωρα εχει και αυτη Φ32 και κατεβαζει 3000 λιτρα , εχω βαλει βανα και την εχω κλησει ελαχιστα και υπαρχει αντιστιχια με την αντλια επιστροφης Eheim compact 3000 που εχω η οποια στο μανομετρικο μου ανεβαζει καπου στο 2000αρο ισως και λιγο παραπανω (2100 - 2200 ..?)
Αν δεν καταφερω να βαλω βανω ισως βαλω στο τελος της διαδρομης που καταληγει στο sump ενα μουφομαστο μικροτερης διαμετρου απο Φ32 ωστε να βγαινει λιγοτερο νερο (Φ32 -> Φ16 ας πουμε)
ΜΕΧΡΙ 5000. όσα λίτρα δίνει η αντλία τόσα κατεβάζει και η υπερχείλιση.

με το συμπάθιο, αλλά το να στραγγαλίζουμε την υπερχείλιση το θεωρώ κουταμάρα και εξηγώ γιατί.

πχ η συγκεκριμένη υπερχείλιση στην οποία αναφερόμαστε έχει δυνατότητα μέχρι 5000 λίτρα. αν μπει και κολλήσει ένα φύλλο μέσα, η δυνατότητα της μπορεί να πέσει στα 4000 λίτρα. αν στη συνέχεια μπει και κάτι άλλο ένας θεός ξέρει που μπορεί να κατέβει.

αν λοιπόν το αρχικό 5000 με στραγγάλισμα το κατεβάσεις στα 3000, τότε έχεις χαμένα 2000 λίτρα ως ασφάλεια, σε περίπτωση που κάτι μπει μέσα στην υπερχείλιση.

ελπίζω να έγινα κατανοητός έτσι όπως το περιέγραψα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries