Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 22-05-12, 22:05
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Μιας και είσαι νέος θα σου πω και εγω τις παρατηρήσεις μου μιας και ειμαι νταμαράς αρκετά χρόνια.
1) Αιωρούμενα σωματίδια είναι κατα 99% κακό φιλτράρισμα, για αρχή θα βάλεις στο φίλτρο σου υαλοβάμβακα (βρίσκεις σε pet-shop) τον οποιο θα αλλάζεις οταν γεμίσει (θα γίνει σκούρο καφέ). αυτό κρατάει τα περισσότερα σωματίδια που βρίσκονται στο νερό. Το σφουγγάρι μονο του δεν κάνει δουλειά
2) Άνθρακα βάζεις για να απομακρύνεις χημικά, οχι στερεά, το κοβω απίθανο να χρειάζεται ΚΑΙ καλτσον! εκτος αυτού, απο το καλτσόν δεν θα περνάνε τα σωματίδια οποτε δεν θα φτάνουν στον ανθρακα...
3) Για να σου τεζαρε το lab υποψιάζομαι οτι είχες 2 αρσενικά, ΔΕΝ εχεις πολλές (καμια δηλαδη) κρυψωνα οποτε αντι να γίνει κυρίαρχος σε ενα τομέα έγινε σε όλο το ενυδρειο και επεσε ξύλο!ισως τις τελευταίες μέρες να τα εβλεπες και τα 2 μαζί να κάνουν κύκλους.
4) Εαν θές labidos τοτε θα κάνεις νταμάρι, χρειάζονται πολλές κρυψώνες(και λίτρα!). 120 για labs είναι λίγα, εγω θα έβαζα μέσα οριακά 1 αρσενικό και 1-2 θηλυκά γνωρίζοντας οτι θα γεννήσουν και θα γίνει χαμός (οταν ξεκινανε δεν σταματάνε με την καμια).Σε καμια περίπτωση δεν θα κρατούσα πάνω απο 4-5 μεγάλα και άλλα τόσα μικρά!). Παρόλα αυτά, εαν όντως βάλεις τετοια να ξέρεις οτι δεν τεζάρουν εύκολα, δεν μασάνε, εγω κάνω αλλαγή στο 700άρι και απο τους 24 (δεν χρειάζεται παραπάνω) το νερό κατεβαίνει στους 17, μια χαρα ειναι τα ψάρια...
5) ο βυθος έχει άμμο ή χαλικάκι?τα labs θέλουν άμμο γιατι σκάβουν (συνεχεια....την μια μέρα η άμμος είναι δεξιά, την άλλη αριστερά)
6) Φυτά μπορεις να τους βάλεις valisneria (μαλλον μονο gigantea, spiralis δεν μου πιανει ευκολα αλλά δεν εχω και τις ιδανικές συνθήκες...) και anubias, γενικά θέλουν φυτά με σκληρό φυλλο γιατι τα υπόλοιπα δεν θα την παλέψουν. υποψιν, εαν βάλεις ανουμπιες ΔΕΝ τις φυτεύεις, τις δένεις σε ξύλο-πέτρα (πετρα βασικά, ούτε ξύλο μπαινει μέσα)
7) labs ταιριάζουν απόλυτα με τις γαρίδες, όπως ακριβως και οι γάτες με τα ποντίκια...τα labs τρώνε αστακούς, τις γαρίδες τις έχουν για πλάκα.
οι μηδενικές μετρήσεις σε νιτρικά δεν είναι απαραίτητα προβλημα στο φίλτρο, εγω μέτραγα μηδέν αμμωνία ενώ έριχνα χύμα αμμωνία μέσα...τα τέστ ήταν της πλάκας (επώνυμο και σφραγισμένο......) εφόσον υπάρχει ψάρι 2 μήνες μέσα α) θα μέτραγε σίγουρα αμμωνία β) αν δεν μετραγε αμμωνία τότε σίγουρα θα είχε στηθεί το φίλτρο και θα μέτραγε νιτρικά. Προφανώς κάνεις πολλές αλλαγές για τα λίτρα και ψάρια σου οποτε τα νιτρικά σου δεν ανεβαίνουν.

Εγω θα σου πρότεινα το εξής, δώσε το ψάρι πίσω στο πετ-σοπ, πάρε αμμωνία απο φαρμακείο, ρίξε λίγες σταγόνες και μέτρα. Ασε το 2-3 μέρες και μέτρα, πρέπει να εχει φύγει η αμμωνία, νερο δεν θα γίνει, οποτε νιτρικά θα παρουσιαστούν αρα είσαι οκ. εαν αυτό ισχύει τοτε θα συνέχιζα 2-3 φορές ακόμα για να ξεκινήσει καλα το φίλτρο μιας και το έχεις στην "διαιτα" με 1 μονο ψαρί. Αφού παίξει, βάζεις μέσα καμια 10αρια guppies και platies και μέσα σε λίγο καιρό θα βαρεθείς να βλέπεις γέννες. είναι πολύ ευπαθή αλλά γεννάνε διαρκώς! προσοχή, τα μικρά θέλουν κρυψώνες οποτε βάζεις φυτά μέσα. Εκεί μπορεις να βάλεις οτι θές οποτε παίζεις αναλογα τον φωτισμό και τα σχετικά...βάλε και 3-4 γαρίδες να σου καθαρίζουν, κατα προτίμηση cherry που τα κάνουν λαμπικο, οι amano κανουν δουλειά αλλά οχι τοσο πολύ. μην βάλεις κανενα πλεκο, εκτος του οτι θα σου παίρνει κυνήγι τα φυτά, ΔΕΝ κανει δουλειά και οταν μεγαλώσει κάνει μονο για σούπα, δεν χωράει ουτε σε τηγάνι ( http://www.youtube.com/watch?v=P_ui-nmEmrE 19" ψάρι......)
ξεκινα, παίξε μπάλα σιγα σιγα (το παν, μην βιάζεσαι) και εδω είμαστε!
γενικά, οταν πηγαίνεις σε πετ-σοπ να τσεκάρεις οτι σου λέει, δεν είναι γκουρού, όλοι κανουν λάθη, ενώ αρκετές φορές σου πουλάνε διαφορα που είτε δεν χρειάζεσαι ειτε δεν κάνουν
οτι χρειαστείς είτε εδώ είτε pm
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,38993 seconds with 11 queries