Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 08-10-16, 15:38
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους πολύ, για τις άμεσες απαντήσεις σας. Aπό ότι φαίνεται, ξεκίνησα λιγάκι απότομα το χόμπι! Δεν περίμενα ότι θα χρειαστεί sub για το εν λόγω ενυδρείο και είναι από τα πράγματα που δε διάβασα αρκετά! Από ότι όμως κατάλαβα για να τοποθετηθεί sub πρέπει να τρυπηθεί το ενυδρείο και να τοποθετηθούν πολύπλοκες diy σωληνώσεις. Θέλει γνώσεις για τη διαστασιολόγηση και την επιλογή των υλικών που φοβάμαι πως δεν έχω. Επιπλέον δεν έχω κατανοήσει πως ακριβώς λειτουργεί, και τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο γιατί όπως είπα δεν έχω διαβάσει για το θέμα αρκετά. Θα ήθελα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε για το τι ακριβώς γίνεται με τα sub!
Σημειωτέον ότι στο pet shop με διαβεβαίωσαν ότι φίλτρο με παροχή 1200lt/h ( αν θυμάμαι καλά, είπαν ότι είναι κατάληλο από 200 έως 600λτ) και είναι ''καλό'', ενώ αυτό με τα 1900λτ/h ''είναι θεικό'' . Παρόμοια γράφουν jbl και enheim στις συσκευασίες τους. Η Jbl μάλιστα σε αυτό με παροχή 1900λτ/h θεωρεί ως ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου τα 400λιτρα και μέγιστο τα οκτακόσια! Γιατί άρεγε υπάρχουν αυτές οι αποκλίσεις μεταξύ ''θεωρίας'' και πράξης; Kαλά οι υπάληλοι του pet shop. Αλλά οι κατασκευαστές φίλτρων τι διάολο γράφουν στις συσκευασίες τους;
Όσο για την ιχθυοφόρτιση σκέπτομαι να τοποθετήσω μερικά ζωοτόκα ψαράκια για αρχή που είναι ''εύκολα'', ίσως και κάποια σαλιγγάρια και γαρίδες αργότερα, όταν στρώσει ο βυθός, μαζί με κάποσα φυτά. Είναι και αυτό υπό διερεύνηση, αλλά επειδή ''τρωγοντας έρχεται η όρεξη'', καλό θα ήταν να δώσω μία πιό μόνιμη και οριστική λύση στο θέμα φίλτρο, γιατί είναι ζωτικής σημασίας για τη ζωή των ψαριών! Το θέμα δε συντήρηση, είναι κεφαλαιώδους σημασίας για αυτό και θα ήθελα να εξαντλήσω το θέμα του sub!
πάτα sump η sub η σαμπ στην αναζήτηση και διάβασε σχετικά. Δυστυχώς γράφω από κινητό και δεν μπορώ να σου δώσω απευθείας λινκ αυτή την στιγμή.Εσυ δεν κάνεις τπτ... Φωνάζεις το μαστορι και αναλαμβάνει αυτός.το σαμπ είναι το "καλύτερο" κατ εμε φίλτρο αν το αποφασίσεις τελικά χωρίς αυτό να ακυρώνει τα εξωτερικά.... Απλά στο λέω από τώρα που το ενυδρείο είναι καινούργιο και άδειο γιατι μετά είναι δύσκολο να γίνει. Αν αποφασίσεις να πας τελικά σε εξωτερικα φίλτρα τότε μιλάμε για 2. Σε περίπτωση που πάθει κάτι το ένα να έχεις back up.... Στα εξωτερικά σημασία δεν έχει μόνο η ονομαστική ροή η οποία όπως σου είπαν μειώνεται με τα υλικά που θα βάλεις μέσα αλλά και η χωρητικότητα σε υλικά, η ποιότητα κατασκευής κτλ. Γενικά πριν αποφασίσεις ψαξε το καλά.υπαρχει πολύ υλικό για διάβασμα εδώ μέσα. Το φίλτρο είναι η καρδιά του ενυδρείου μας κ έτσι πρέπει να το αντιμετωπιζουμε. Με λίγα λόγια διαβάζεις, αποφασίζεις και εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01699 seconds with 11 queries