Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 07-04-16, 19:21
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικα, ακομα και τα μικρα προφιλτρα να εχει των δυο ιντσων, τα 4-5000 λιτρα τα εχουν. Ακομα κι οταν τα ξεπερασουν, δεν χαλαει τοσο αποτομα η μεμβρανη.
Ομως τα 2000-2500 λιτρα που λες, ειναι το καθαρο ΑΟ που εχει βγαλει? ή το συνολικο νερο (βρωμικο+καθαρο) που εχει περασει απο το φιλτρο?

Κανεις flushing?
Ποτε μετρας? αφου τρεξει? ή αμεσως το πρωτο νερο που βγαζει?
TDS meter δεν εχεις? Tα τεστακια που μετρας ΚΗ τι ειναι? μπορει να δειχνουν και οτι ναναι.
Ποσο Tds ή ΚΗ, GH εχεις στη βρυση?
Ενα προφιλτρο εχει???
Ναι αυτο διαβασα και εγω εδω στο forum οτι ακομη και 2 ιντσων να ειναι τοτε κραταει ανετα για φιλτραρισμα 5000 λιτρων . Εμενα 2500 συνολο να φιλτραρε σκληρό(βρώμικο) + μαλακο(καθαρλο) νερο !!! Flushing ειναι που περνας το νερο αντριστροφα απο την μεμβρτανη και την καθαριζει ? Εαν ειναι αυτο οχι δεν το εχω κανει και δεν ξερω και πως να το κανώ υπάρχει κάτι ειδικό για αυτο ? Μέτραω αφού τρέξει αρκετά , ειδικά την πρώτη φορά την άφησα δύο ώρες να τρέχει για να αρχίσω να πέρνω νεράκι ! TDS meter δεν έχω δεν ξέρω εαν ειναι απαραίτητος ! Τα τεστακια ειναι έγκυρα έκανα και της aquili και της sera και μου έβγαλαν και τα δυο 6 kh το νερο που μου εδωσε η οσμωση !!! Η βρύση μου έχει 10-11 kh , και 11-12 gh ! Εχει ενα προφιλτρο ανθρακα και ενα για στερα σωματιδια ειναι τριων σταδιων οσμωση της Aqua Pro με 190 λιτρα τη μερα !
-------------------------
Μολις τώρα την άνοιξα και μέτρησα αμέσως και μου έβγαλέ 10 kh !!!!!!!!!! εχει χαλάσει ή να την αφήσω να λειτουργήσει καμιά ω΄ρα και να ξανα πάρω μέτρηση?
-------------------------
Έκανα πάλι μέςτρηση 15 λεπτα αφοτου την ανοιξα να δουλέψει και μου έδωσε τώρα νεράκι με kh 0 !!

γιατι ομως το κάνει αυτο ? Και χτές την έιχα ανοιχτη ολή την μέρα σχεδον και το νερό που μάζεψα στο βαρέλι είχε kh 6 ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 07-04-16 στις 19:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01596 seconds with 11 queries