Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 18-09-14, 20:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Εμένα 'εβγαζε αφρό, αλλά ήταν λευκός αφρός που σκάνε οι φυσαλίδες και πάει.. δεν έβγαζε στο πάνω μέρος τις καφέ αυτές φυσαλίδες, οι οποίες σκάζοντας να αφήσουν μπίχλα.. Όλα αυτά χωρίς να αλλάξω κάτι, μόνο το scrubber..
Νομίζω για να βγει cyano πιστεύω ότι κάπως πρέπει να αυξηθούν τα φωσφορικά... Γενικά παρατηρώ ότι όταν ταΐζω φλέικς ανεβαίνουν λίγο τα φωσφορικά μετά, ίσως γιατί διαλύονται εύκολα, χωρίς να φαγωθούν, ή λόγω συστατικών τους.., αλλά σύντομα μηδέν πάλι..
Γενικά όμως στις μετρήσεις μου ειναι σχεδόν πάντα μηδέν και φωσφορικά και νιτρικά.. Αυτό θεωρείτε στέγνωμα στο ενυδρείο?? Από την στιγμή που έχω μεσογειακό, χωρίς κοράλια, με επηρεάζει κάπου??
Γενικά έχω δει στις αρχές κυρίως, ότι αν έχω φωσφορικά, τα νιτρικά μου είναι μηδέν και αν έχω νιτρικά τα φωσφορικά μου είναι μηδέν, που μάλλον σημαίνει ότι επειδή η turf θέλει φωσφορικά για να καταναλώσει νιτρικά, όταν έχω φωσφορικά καταναλώνει όσα νιτρικα μπορεί μέχρι να μηδενιστούν τα φωσφορικα και ανάποδα...
Έχω καταφέρει να τα φέρω σε ισορροπία στο περίπου πειράζοντας την φωτοπερίοδο κρατώντας το τάισμα "σταθερό"...
Αν και θεωρώ την turf/chaeto εκπληκτικά μέσα για το ενυδρείο, δεν είναι να τα αφήνεις στην τύχη τους και να σταματάς τις μετρήσεις, απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι τραγικό (και το γαμωκυάνο είναι ) για να ξεφύγει το σύστημα. Τόσους μήνες που χρησιμοποιώ το scrubber, από την στιγμή που πρασίνισε, είχα τρομερά μικρές διακυμάνσεις σε νιτρικά 5ppm top, κυρίως στο κούρεμα της μίας πλευράς, και φωσφορικά 99% μηδέν, όμως συνεχίζω να μετράω, κυρίως και από την στιγμή που ο βράχος μου δεν είναι και ότι το καλύτερο, μάλλον ότι καλύτερο εμφανισιακά, αλλά το χειρότερο από άποψη βιολογίας..
Επίσης να αναφέρω ότι, μάλλον κακώς, έχω βγάλει από την λειτουργία το wet/dry που είχα στο sump, πιο πολύ για πειραματισμό, και όλα βαίνουν καλώς, έχοντας μόνο scrubber και περιοδικά για καμιά μέρα άνθρακα..
Αυτά, πάλι πολλά έγραψα...
-------------------------
Αααα, οκ για το στέγνωμα, κατάλαβα
Έχω 2 μικρούς κάθετους πλαστικούς καμβάδες για το scrubber οπότε 4 πλευρές που φωτίζονται και κρατώντας το τάισμα "σταθερό" δεν έχω δει καμία μεγάλη μεταβολή στην ποσότητα της turf..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-09-14 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries