Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 04-04-05, 14:33
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια. Υπαρχει παντα και μια αμηχανια οπως και να το κανουμε....

Το ενυδρειο οντως εχει στηθει με προοπτικη το μελλον. Τα συγκεκριμενα σκιμμερ ειναι αρκετα καλα αλλα δεν με καλυπτουν οπως θα ηθελα και συντομα θα υπαρχει μια αλλαγη μαλλον με το DELTEC 702, αλλα ακομα το μαγειρευω στο μυαλο μου. Για ψυχτικο λογικα θα μπει το TECO 680. Για τα λιτρα μου ειναι μια χαρα. Δυστηχως ομως λογο του καποιου θορυθου που κανουν τα ψυχτικα (κανενα δεν ειναι τελειως ησυχο, κανουν θορυβο κατι πανω απο τα μεγαλα aircontion), πιθανον να τρυπησω τον τοιχο να βγει στο μπαλκονι σε μια ακρουλα.

Το υποστρωμα ξεχασα να γραψω, ειναι 10-12 ποντους παχος, για αυτο κιολας πηρε τοσα κιλα αραγονιτη, και εχει μπει ενα τοσουβαλι ζωντανης αμμου bio-active. Νομιζω πως ειναι και η μονη που ερχεται ελλαδα. Σε 2 μηνες η αμμος ειχε γεμισει ζωη! Αλλα να τονισω πως δεν υπαρχει ψαρι που σκαβει την αμμο η να την ψαχουλευει καποιος αστεριας η αλλο ζωντανο για να τρωει τις ζωες αυτες και κατα συνεπεια να μας προκαλει ζημια.

Οι λαμπες ειναι οι IWASAKI 6500kelvin 250watt single ended και λειτουργουν με ηλεκτρονικα ballasts της ICE CAP. Ανακλαστηρες ειναι οι custom της PFΟ. Οι λαμπες MH δεν ειναι αναγκη να δουλευουν ολο το 10 ωρο με 12 ωρο του φωτισμου σου. Ο σκοπος ειναι να καλυψεις τις αναγκες φωτοσυνθεσης και κατα συνεπεια διατροφης και επιβιωσης του κοραλιου σου και οχι π.χ. να το "καψεις" εαν το παρακανεις χωρις σωστη μελετη. Θελει πειραματισμο γιατι υπαρχουν μεν "ετοιμες" συνταγες αλλα στην πραξη βλεπεις τι θελουν ακριβως. Εμπειρικα ποια ξερω περιπου που παιζω, απλα τωρα κανω το παιχνιδι μου και εως τωρα ολα πανε καλα. Συντομα θα επανελθω πανω σε αυτο. Υπαρχει αρκετο υλικο.

Στην φυση ενα κοραλι που μπορει να ειναι κατω απο καποια αλλα, και να μην το χτυπαει ο ηλιος ολη την ημερα και ομως αυτες τις 2-3-5 ωρες που μπορει να το φωτιζει ειναι ικανο αναλογως το φως να κανει δουλεια. Επισεις προσωμειωνεις σε καποιο μεγεθος το τροπικο μεσιμερι που κραταει 4-5 ωρες (απο τις 11 εως τις 3 συνηθως) και ειναι απιστευτα δυνατο σε ενταση. Καμοια σχεση με τα δικα μας τα μεσημερια...

Εντυπωση μου εκανε που μετα απο καποιες συζητησεις με φιλους χομπιστες, ακομα και ο Αμανο το προτινει σε φυτεμενα. Απλα να καλυφθουν σωστα οι φωτοσυνθετικες αναγκες των φυτων για αυτον, και των κοραλιων για εμας.

Καποια στιγμη σκεφτομαι να βαλω την κατασκευη του ενυδρειου απο το κολημα του μεχρι το ντυσιμο της βασης, τα ηλεκτρονικα, ολα οσα χρειαζονται. Αλλα ηδη εχω σχεδον ξεμεινη απο χωρο οποτε θα περιμενω. Για οτι αποροιες εχετε μην το σκεφτεστε, ρωτηστε.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01900 seconds with 11 queries