Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-07-04, 01:16
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή Ενυδρειο για δισκακια

Καλησπερα παιδια.Ως νεος στο χωρο αυτο ειπα να σας ρωτησω καποια πραγματακια.Διαβαζω εδω και αρκετο καιρο τα διαφορα θεματα που δημοσιευονται εδω και μπορω να πω οτι εχω βοηθηθει αρκετα σε πολλα πραγματα μιας και δεν ειχα την παραμικρη ιδεα για αυτον τον φανταστικο χωρο που λεγετε 'ενυδρειο'.
Λοιπον εχω δυο ενυδρεια.το ενα ειναι 120 λιτρων και περιεχει ηδη καποια ψαρακια ημιαγρια (γκουραμια-σκαλαρια-καρχαριακια κ.α.).μπορω να πω οτι παει αρκετα καλα αν και πριν λιγες μερες εχασα καποια ψαρακια προφανως λογω θερμοκρασιας (περιπου 30 βαθμοι).το συμπερασμα αυτο το βγαλαμε συζητωντας με καποιον στο ΑΒΥΣΣΟΣ.σηκωσα τα καπακια κ η θερμοκρασια μετα και απο την βοηθεια αλλαγης νερου εχει κατεβει στους 26 βαθμους και ελπιζω να πανε ολα καλα απο εδω και στο εξης.
Το δευτερο ενυδρειο ειναι 285 λιτρα και εχει μεσα φυτα (ανουμπιες,δρακαινες και καποια αλλα τα οποια δεν θυμαμαι την ονομασια τους),και καποια μικρα ψαρακια (νεον,πλακωστομα,γκαπυ,lemon tetra).Το στρωνω γυρω στον ενα μηνα και το εχω φερει στις παρακατω μετρησεις PH 6,8 GH 4 KH 4 ΑΜΩΝΙΑ 0 ΝΟ2 Ο ΚΑΙ ΝΟ3 Ο.Ειχα και εδω προβλημα με την θερμοκρασια αλλα καταφερα και την κατεβασα στους 27 και ελπιζω να την κρατησω εκει με καποια ανεμιστηρακια που εβαλα.Εχω βαλει φιλτρο της FLUVAL το 404 και το εχω ενισχυσει και με τιρφυ στο μεσα.Ξεχασα να σας πω οτι εχω βαλει πλακακια βυθου με τιρφυ σε κομματια απο πανω απο αυτα και περιπου 3 cm χαλαζια.Πριν απο λιγο εβαλα και εναν κυκλοφορητη (Hagen Aquaclear powerhead 402 λεει οτι γυρναει 900 λιτρα την ωρα)αλλα ειδα οτι τα αναταραζει ολα μεσα και τον εβγαλα αμεσως.Θα ηθελα να μου πειτε αν οι παραπανω μετρησεις εναι ενταξει για να βαλω δισκους μεσα και αν χρειαζετε ο κυκλοφορητης.Μπορω να τον αλλαξω κι να παρω μικροτερο.
Και κατι τελευταιο.Αν ξερετε καποιο αξιοπιστο μαγαζι που να ειναι και γνωστες πραγματων γιατι αν και νεος στο χωρο εχω δει και ακουσει τα πλεον ασχετα απο 'σχετικους΄.Σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02385 seconds with 11 queries