Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 11-10-10, 04:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η απαντηση στην αρχικη ερωτηση του Τολη ειναι για να "τουμπανιασουμε" ... Πραγματικα εκτοξευει την αναπτυξη τους αλλα δεν ειναι σαν τα αναβολικα που παιρνουν οι ανθρωποι που οταν τα σταματησουν ξεφουσκωνουν - το διαπυστωσα με την τακτικη trial and error by 59! Αυτο που παρατηρησα επισης ειναι οτι παρολο που ο δικος μου δεν ειχε φαει καρδια ποτε παρα μονο γαριδες με αρακα και λαχανικα εκτος οτι τη δεχτηκε με ενθουσιασμο και ας ειναι 9 μηνων ... μεγαλωσε ακομα περισσοτερο και ορισμενες "αδυναμιες" μορφολογικα δειχνουν οτι "καλυφτηκαν" ...

Οπως σε καθε θεμα ξεφευγουμε αλλα για την ιστορια θα πω και εγω οτι ταιζα παλια με bloodworms ειτε καθημερινα (σαν δοκιμη -παλι trial and error) ειτε περιστασιακα (σαν δοκιμη) ακομα και με καλης ποιοτητας της ocean nutricion παρατηρουσα προβληματα τα οποια τα αποδιδω σε αυτα χωρις να ειμαι σιγουρος 100% Πια υπαρχoυν στη καταψυξη αλλα δισταζω να ταιζω με αυτα ... καμια φορα οταν ξεπερναω το "κολλημα" μου τα ταιζω - φυσικα κανουν παρτυ - αλλα ... η φοβια παντα υπαρχει ... οχι για το τι ακουγεται αλλα για το τι εχω δει στο παρελθον!
Παράθεση:
Εχετε κανει ποτε το πειραμα οι κατοχοι δισκων να βαλετε ενα κομματακι καρδια στο ενα χερι και τροφη καλης ποιοτητας στο αλλο να δειτε πιο θα διαλεξουν οι ιδιιοι οι δισκοι;
Αυτο το πειραμα κυριολεκτικα αδυνατω να το κανω ... θα τα φανε ΟΛΑ πηγαινοντας μια απο εδω μια απο εκει ... Ειχα κανει κατι παρομοιο ... εριξα φυλλαρακια, granulets, κατεψυγμενη (γαριδες) και αρτεμια (μεγαλη κατεψυγμενη) ... ετρωγαν οτι εβρισκαν μπροστα τους με την ιδια βουλιμια ... αλλα καναν σαν τρελα μη ξεροντας τι να πρωτοφανε χωρις να δειχνουν καποια ιδιατερη προτιμηση!
Παράθεση:
εμας οπτικα μας αρεσει ο δισκος να ειναι φουσκωτος το θεμα ειναι τι γινεται στον οργανισμο του;
Μπορω να καταλαβω τι εννοεις αλλα ... ενας σωστα γυμνασμενος ανθρωπος ακολουθωντας σωστη διατροφη ... νομιζω μπορει να ειναι ιδιατερα "φουσκωτος" αλλα οχι στη κοιλια αλλα στα σημεια που "πρεπει"! Ετσι και με τους δισκους ... ενα ψαρι που χαιρει ακρας υγειας δε θα πρεπει να ειναι αδυνατο και καχεχτικο! Ειδικα οι δισκοι αν εχουν προβλημα υγειας μπορει να κανουν μηνες ολοκληρους να φανε! Η ορεξη τους ειναι ενα "βαρομετρο" για την καλη τους υγεια (γνωμη μου) και ειδικοτερα σε μικρης ηλικιας ψαρια θα πρεπει να ταιζουμε συχνα και με καλης ποιοτητας τροφες ωστε η αναπτυξη τους να ειναι σωστη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01812 seconds with 11 queries