Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 18-09-13, 23:23
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπον σημερα παρελαβα απο το καταστημα το καινουριο μου ενυδρειο,και μετα απο 50 αγχωτικα λεπτα δρομολογιου στηθηκε στο επιπλο του σαλονιου μου.
Το πρωτο πραγμα που παρατηρησα οταν εγιναν τα αποκαλυπτηρια ηταν μια "ρωγμη" 3-4 ποντων μηκους που φαινοταν να εχει και "κεφαλι" στον πατο του ενυδρειου.
Το οτι τρελαθηκα ειναι αυτονοητο.
Μου πηρε γυρω στο 5λεπτο,να αρχιζω να την εξεταζω πιο προσεκτικα για να διαπιστωσω στο τελος οτι επροκειτο για υπολειμματα μαυρης σιλικονης απο το κολλημα των αρμων,πανω στα οποια το φως του χωρου ,μου εστησε ασχημο παιχνιδι .
Η σιλικονη αφαιρεθηκε με υγρο σφουγγαρακι ,το ενυδρειο ελεγθηκε αλλη μια φορα οπτικα και δεν βρηκα καποιο ελλαττωμα,μονο 2 θεματακια που καλουμαι να λυσω:

1ον Αφαιρεση φιλτρου:Ειναι κολλημενο και στις 2 εφαπτομενες πλευρες με σιλικονη ο σκελετος - το εσωτερικο του ερχεται ξεχωριστα σε κουτι-,φοβαμαι να επεμβω μηπως χαραξω η σπασω κανενα τζαμι,εξαλλου ας μεινει εκει για ωρα αναγκης,αρκει να καλυψω μια μικρη τρυπα που εχει στο πλαινο μερος μερος και μπορει να χωθει κανενα ψαρακι.
Αν τελικα το αφησω ως εχει,τον εξοπλισμο του φιλτρου - σφουγγαρια,ανθρακα,βιολογ.υλικο -χρειαζεται να τα βαλω μεσα στο φιλτρο,η να τα αφησω ως εχουν στο κουτι τους?
2ον Τ ο ενυδρειο "παταει" πολυ καλα στην μεση του,πανω στην βαση του επιπλου,ενω στις 2 ακρες μεταξυ του πατου του και της βασης του επιπλου (τραπεζι) εχει ενα μικρο διακενο της ταξης του 1 mm (δεν παταει καλα).Δειχνει να ειναι θεμα της βασης του ενυδρειου και οχι του επιπλου,οπως και να χει ομως αποφασισα να βαλω κατω απο τον πατο του αφρολεξ η οτι αλλο βρω - τι προτεινετε εσεις?- ωστε να μαζεψω αυτο το διακενο , γιατι φοβαμαι.Θα λυθει το προβλημα ετσι?Το ενυδρειο παταει ολοκληρο πανω στο επιπλο μου και μαλιστα περισσευει και αρκετο επιπλο .
Λετε να εχω θεμα?Τεστ με νερο -γεμισμα για ελεγχο διαρροων θα κανω αφου βαλω το αφρολεξ απο κατω ,γιατι ετσι φοβαμαι!
Ειναι ομως πανεμορφο και ταιριαξε τελεια με τον χωρο μου!!
Ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα ειναι η αρχη ακομα και θελω να κανω σιγουρες και μελετημενες κινησεις.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01939 seconds with 11 queries