Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 13-07-13, 10:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν με απασχολεί, απλώς μου προκαλεί απορία πως εμφανίστηκαν τα νιτρικά ταυτόχρονα με τα νιτρώδη.
Πρωτα εμφανιζονται τα νιτρωδη και μετα απο μερες τα νιτρικα. Ταυτοχρονα δεν ειναι δυνατο να δημιουργηθουν, αλλα συνυπαρχον κανονικα.

Παράθεση:
Δεν διαφωνώ. Από την άλλη δεν έχω και τίποτα να χάσω (το πολύ-πολύ να ξεκινήσω στρώσιμο από την αρχή όταν γυρίσω).
Ισχυει αυτο. Δεν εχεις να χασεις και κατι.

Παράθεση:
ο ερώτημα είναι, μετά την αλλαγή και τις μετρήσεις, βάζω φυτά και ψάρι μαζί, ή βάζω πρώτα τα φυτά και μετά από κάποιες μέρες το ψάρι.
Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά και εννοείς να βάλω τα φυτά πριν την αλλαγή νερού, ενώ τα ψάρια φυσικά μετα;

Η άλλη μου απορία είναι, τα νιτρικά είναι πρόβλημα για την ίδια τη βιολογία; Δηλαδή αν μέχρι να γυρίσω ρίχνω αμμωνία για να τη διατηρήσω ζωντανή, και κατα συνέπεια τα νιτρικά θα αυξηθούν πολύ, είναι πρόβλημα (δεδομένου ότι μολις γυρίσω θα κάνω αλλαγή και μετρήσεις);
Πρωτα θα βαλεις τα φυτα, θα φερεις στην τελικη μορφη το ενυδρειο σου απο την αποψη τη διακοσμισης και μετα τα ψαρια. Δεν θα παθουν τιποτα τα φυτα τις τελευταιες μερες του στρωσιματος, μη φοβασαι. Οταν ειχα κανει τη διαδικασια, ειχα φυτεψει μολις πρωτοεμφανιστηκαν τα νιτρικα, ενω το στρωσιμο τελειωσε μετα απο καμια 10αρια μερες. Δεν ειχα καμια απωλεια. Τη θερμοκρασια πρεπει να προσεξεις για τα φυτα, μην ειναι υψηλη.

Η βιολογια δεν παθαινει τιποτα. Το μονο που χρειαζεται ειναι οξυγονο και τροφη, δηλαδη ροη στο φιλτρο και αμμωνια, αντιστοιχα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries