Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 11-07-13, 04:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πρώτα από όλα ηθελα να ξέρω αν κάνω κάποιο λάθος με αποτέλεσμα να μην στρώσει ποτέ το ενυδρείο. Αν είναι μόνο θέμα χρόνου μπορώ να περιμένω.
ειναι θεμα χρονου οπως ειπες, εχει τυχει ενυδρειο να στρωσει σε λιγοτερο απο 10 μερες (το πως ετυχε μη με ρωτησεις) και εχει τυχει και σε 40-45 μερες... το συνηθισμενο ειναι γυρω στο μηνα (αναλογα βεβαια που θες να κρατησεις τη βιολογια σου... προσωπικα την ξεκιναω αρκετα υψηλα, κοντα 8ppm αμμωνια οποτε μου παιρνει πανω απο εναμισι μηνα, αλλα αυτο ειναι απλα προσωπικο βιτσιο, δεν ειναι απαραιτητο κατι τετοιο)

Παράθεση:
Γενικά προτιμώ σαν ιδέα την αμμωνία από την τροφή γιατί η τροφή θα αφήσει και ένα σωρό άλλα υπολοίματα στο βυθό.
+10000000000000000000000000000, χωρια το τι παρασιτα και παθογονα μπορει να εμφανιστουν (εχει βεβαια και τα θετικα της αυτη η μεθοδος οτι στρωνει πιο γρηγορα ο βυθος αλλα οκ, αντε να ριξεις που και που για κατι τετοιο συμπληρωματικα κανενα φυλαρακι ή καλυτερα μισο, οχι μπολικη οπως λενε)

Παράθεση:
Δεν σχεδίαζα να πέσει το στρώσιμο πάνω στις διακοπές αλλά ας είναι καλά τα Ελληνικά e-shop με την περιβόητη συνέπειά τους .
και τωρα που σου επεσε?

οκ αν δεν εχεις τιποτα ευαισθητα φυτα δεν ειναι προβλημα, ριξε μπολικη αμμωνια και οταν γυρισεις απλα κανε αλλαγη και μετρησεις και θα το βρεις στρωμενο (αν ριξεις ολο το μπουκαλακι βεβαια δε θα βρεις μηδενισμενη την αμμωνια αλλα δεν τρεχει τιποτα, θα τη μηδενισεις με αλλαγες... φτανει να εχεις νιτρικα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
η απότομη αύξηση της αμμωνίας επηρεάζει την αποικία των βακτηρίων με αρνητικό τρόπο. Σε εμένα ενώ υπήρχε καλή βιολογία (μου μηδένιζε 5ml αμμωνίας μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες), δοκίμασα να ρίξω 8ml ώστε να δω αν υπάρχει μετρήσιμη αμμωνία την επόμενη ημέρα. Βασικά προσπαθούσα να δω μέχρι πόσα ml είναι ικανή η βιολογία μου να καταναλώσει μέσα σε ένα 24ωρο. Το αποτέλεσμα τραγικό. Την επόμενη ημέρα η αμμωνία χτύπαγε κόκκινο. Περίμενα άλλη μια μέρα και το αποτέλεσμα το ίδιο. Άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια.... Έκανα μια αλλαγή 80% και μετά από 12 ώρες άλλη μια. Μετράω και ήταν όλα μηδενικά. Ρίχνω 5ml αμμωνία που ήξερα πως καταναλώνονται σε 24 ώρες και περίμενα. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που φοβόμουν. Αμμωνία στο κόκκινο, νιτρώδη και νιτρικά μηδενικά....
οκ, δεν αμφιβαλω πως μπορει να ετυχε κατι τετοιο, ομως υπαρχει και ο γρηγορο τροπος στρωσιματος (σε 10-15 μερες) οπου ριχνεις πραγματικα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αμμωνια και δεν ασχολεισαι με μετρησεις παρα μονο μετα απο αυτο το διαστημα. Αν δεις νιτρικα (και συνηθως βλεπεις) σημαινει πως ειναι στρωμενο (αδιαφορα αν εχεις ακομα αμμωνια, αυτη τη βγαζεις με αλλαγες νερου)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 11-07-13 στις 04:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01925 seconds with 11 queries