Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #59  
Παλιά 21-11-12, 12:30
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
για σας!!!! λοιπον παραθετω θερμοκρασιες για οσους συνχομπιστες εχουν κατι αναλογο και ενδιαφερονται!
βραδυ 11 στο νερο 24
μερα μεσημερι 16 στο νερο 27
λοιπον πιστευω οτι τα γκαμπακια μου τουλαχιστον απο θερμοκρασια δεν πασχουν! τουλαχιστον ακομα!!!
και τα 3 απο τα 4 θυλικα περιμενουν μωρα!!!
γενικη εικονα πολυ ζωηρα ολα τα ψαρακια μου!
δεν ξερω αν προλαβω να δω τα μικρα πριν να τα φανε τα χρυσοψαρα! παρακολουθω παντως ανελειπως!
εχω γεννηστρα αλλα δεν μου αρεσει να τα φυλακιζω εκει τα ψαρακια μου νωρις!!!
Φίλε γεια σου,

Πολύ όμορφη η πιθαρο-λίμνη σου, και πολύ καλή ιδέα. Πιστεύω ότι έχεις φτιάξει ένα φυσικό περιβάλλον, και ταυτόχρονα έχεις δώσει και μια νότα παράδοσης !

Τα χρυσόψαρα ίσως να αισθάνονται λίγο περιορισμένα εκεί μέσα (αν τα έχεις ακόμα) αλλά τα γκαπακια είναι άρχοντες!. Τι διάμετρο έχει το πιθάρι στην μέση του;

Από φυτά μπορείς να δοκιμάσεις και πάπυρο ο οποίος θα μεγαλώσει άνετα στο κλίμα της Κρήτης και θα βοηθήσει στην ποιότητα του νερού!.

Τα κεραμικό υλικό του πιθαριού είναι πολύ καλός θερμομονωτής και δεδομένου ότι ζεις στην Κρήτη, εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο το καλοκαίρι και όχι το χειμώνα. Λύσεις πάντως υπάρχουν.

Αν δεις ότι η θερμοκρασία αρχίζει να πέφτει επικίνδυνα μπορείς να καλύψεις το πιθάρι με διαφανές πλαστικό που βάζουν στα θερμοκήπια. Αυτό θα δημιουργήσει μικρόκλίμα και θα ανεβάσει πολλούς βαθμούς, θα ωφεληθούν και τα φυτά. Ποια είναι η μέση κατώτερη θερμοκρασία στα μέρη σου;
Το καλοκαίρι θα χρειαστείς σκίαση.

Όπως και να έχει μην αφήνεις την θερμοκρασία να ανέβει πολύ τώρα το χειμώνα. 27 βαθμοί είναι πολλοί όταν στο περιβάλλον είναι 16. Πγαινε στους 20, θα κάνεις και οικονομία στο ρεύμα! Προσπάθησε να προσομοιώσεις τις εποχές.

Να ξέρεις ότι τα γκαπάκια που θα γεννηθούν σε αυτές τις συνθήκες θα είναι περισσότερο ανθεκτικά από τους γονείς τους, με ωραία χρώματα και έχουν την δυνατότητα να τρέφονται με ζωντανή τροφή από διάφορα έντομα η αυγά εντομών κ προνύμφες (πχ κουνούπια).

Καλή συνέχει και μην ακούς της σειρήνες.
Είναι από αστούς που και οι ίδιοι γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε συνθήκες ενυδρείου και πλέον πιστεύουν ότι αυτός είναι ο φυσιολογικός κόσμος.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01656 seconds with 11 queries