Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #95  
Παλιά 30-08-12, 13:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ιδιαίτερα παραγωγική και η φετεινή χρονιά, για το λόγο του ότι φύτεψα νεροκάρδαμο γύρω από τη λίμνη. Επάνω σε αυτό το φυτό, τρέφονται οι κάμπιες της πεταλλούδας Pieris brassicae, πράγμα που έγινε λίγες μέρες αργότερα...

Οι κάμπιες μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και πριν προλάβω καλά-καλά να δω την ανάπτυξη τους, εγκατέλειψαν το φυτό για το τελευταίο στάδιο τους, πριν γίνουν πεταλλούδες. Ως εδώ όλα καλά, αλλά φέτος η χρονιά μου επιφύλαξε ένα πολύ ενδιαφέρον γεγονός. Παρακολουθώντας μια κάμπια, είδα μικροσκοπικές σφύκες επάνω της. Γνωρίζοντας τον τρόπο ζωής αλλά και πολλαπλασιασμού των συγκεκριμένων υμενόπτερων, έμεινα έκπληκτος, γιατί κέντριζαν την κάμπια, τοποθετώντας βασικά μέσα στο σώμα της τα αβγά τους. Μεγαλώνοντας τα μικρά, θα κατέτρωγαν τη σάρκα της κάμπιας και θα έβγαιναν από μέσα της, μόνο ενήλικα έντομα. Ακολουθεί η φώτο:


Για αρκετά χρόνια έχω ελεύθερο και άγριο έναν χαμαιλέοντα. Όπως κάθε χρόνο, τον βρήκα και φέτος, πριν λίγες μέρες επάνω σε μια μικρή ελιά που έχω φυτεμένη στην αυλή.



Ένα παράξενο μικρό βατραχάκι:


Ένα παπαγαλάκι που ξέφυγε από κάποιο κλουβί, πίνοντας νερό από το bakki shower της μικρής μου δεξαμενής:


Και μια πεταλλούδα Macroglossum stallatarum:


To ταξίδι συνεχίζεται...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01645 seconds with 11 queries