Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 22-07-04, 17:41
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
έχεις δεί ελληνικές ανεμώνες να λιάζονται σε βράχο 50cm*50cm (πάνω απο 100 ανεμώνες η μία στιβαγμένη στην άλλη διμιυργόντας ύφαλο ?? ξέρεις τα βασικά της φυσιολογίας των κνυδάριων ?
Έχω δει μία ανεμώνη να ανεβαίνει πάνω στην άλλη και να της μπλοκάρει το φως. Εσύ το έχεις δει ποτέ; Το έχεις δοκιμάσει; Και πού ξέρεις αν αυτές που βλέπεις είναι οι επιζήσαντες της μάχης και οι χαμένοι πέθαναν ή έχουν πάει αλλού; Αστα έτσι έχουν άποψη όλοι οι δύτες για ενυδρεία και φυσικά όσοι βλέπουν ντοκυμαντέρ.
Μου λες τι γίνεται στη φύση; Και όμως οι ακροπόρες είναι η οικογένεια κοραλιών με τη μεγαλύτερη συχνότητα στον ύφαλο. Στο ενυδρείο όμως είναι από τα δυσκολότερα. Το ίδιο ισχύει και για τις ανεμώνες. Στη φύση ζουν δεκάδες χρόνια στο ενυδρείο όμως όχι.
Λοιπόν μην το παίζεις έξυπνος με το τι συμβαίνει στη φύση. Δυστυχώς το ενυδρείο δεν είναι φυσικό εκτός αν είναι 20 τόνοι με 5-10 κοράλια και δυό τρία ψάρια.
Και επειδή συνιστάς να βγάλω το naso φαίνεται ότι δεν ξέρεις το πλέον βασικό για την ανεμώνη αφού πεθάνει. Ότι μπορεί να ρίξει το ph κάτω από 7 σε λίγα λεπτά οπότε δεν μένει τίποτα.
Όσο για τα βασικά της φυσιολογίας πολύ ευχαρίστως να μου τα μάθεις
 
Page generated in 0,01441 seconds with 11 queries