Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 17-10-08, 14:03
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα έχω ένα ενυδρειάκι 54 λίτρα μηκτά, με διαστάσεις 60*30*30 και δεν ξέρω τι να βάλω...
Σκέφτομαι κάτι σε βιοτοπικό..
Ή ένα ζευγάρι ραμιρέζι ή ένα ζευγάρι κρίμπενσις ή neolamprologus multifasciatus...
Είμαι ανάμεσα σε αυτά ...
Βασικά θα ήθελα να με προτείνετε οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα με κέρδιζε με την συμπεριφορά του ,τον χαρακτήρα του,τα χρώματα του και οτιδήποτε άλλο...
Θα ήθελα και αιτιολόγηση φυσικά
Ευχαριστώ πολύ!!!
Απο τα 3 ειδη νανοκιχλιδων που ανεφερες εχω κρατησει τα 2 πρωτα και γι αυτα μπορω να μιλησω.
Σιγουρα τα kribensis ειναι πιο ευκολα,κατα την αποψη μου,οσον αφορα τουλαχιστον τις συνθηκες του νερου σου.Τα ramirezi θελουν χαμηλο ph και μαλακο νερακι,κι εγω παλευα να το ριξω με τυρφη...Τα καταφερα μεχρι ενος σημειου οπου και ειδα αυγουλακια,αλλα η χαρα μου κρατησε περιπου 4 μερες. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16532Στα 54 λιτρα ισως με επιμονη τα καταφερεις αλλιως θα χρειαστεις Α.Ο.
Τωρα για τα krib σε ενα σχετικα ουδετερο ph θα δεις γεννες πολλες.Και σιγουρα η συμπεριφορα τους κατα την αναπαραγωγη και την φυλαξη των μωρων θα σε αποζημιωσει.
Και τα δυο ειναι ομορφα ψαρακια,υπερισχυοντας τουλαχιστον σε εμφανιση κατ' εμε,τα ramirezi.Και τα δυο στην αναπαραγωγη τους γινονται αρκετα επιθετικα,οποτε θα πρεπει να διαλεξεις σχολαστικα τους οποιους συγκατοικους τους,που τα 54 λτ το κανει ακομα πιο σπουδαιο...
Για τα multi δεν γνωριζω παρα αυτα που εχω διαβασει
Καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις.
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries