Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 19-08-17, 11:51
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τα καλά σας λόγια. Αφού διάβασα αρκετά τις τελευταίες μέρες τόσο το φόρουμ όσο και τα παρακάτω κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσματα στα οποία θέλω τις συμβουλές-διορθώσεις.

  1. Από μικρή γυάλα των 8,5λτ (25χ22χ15) θα αφαιρεθεί το χρωματιστό χαλίκι και στη θέση του θα ήθελα να τοποθετηθεί κάποιο ψιλό ενυδρειακό χαλίκι που να καθαρίζεται εύκολα και να είναι βολικό στις μικρομεταφορές (ταξίδια). Τι χρώμα χαλίκι να προτιμήσω? Είναι σωστή σκέψη? Μήπως να προσθέσω αντί για χαλίκι άμμο? Η ποταμίσια άμμος είναι καλή?(Εδώ που είμαι έχουμε τρεχούμενο ποτάμι με πλατάνια και μουριές).
  2. Στο βυθό θα τοποθετήσω ένα μικρό ξύλο μοπάνι και πάνω εκεί θα δεθεί με πετονιά κάποιο κερατόφυλλο (οπωσδήποτε) και μία μικρή ανούμπια ή κάποιο moss.
  3. Την γυάλα συνεχίσω να την συντηρώ σαν να υπάρχει ακόμα μέσα ο μονομάχος και ρίχνω λίγη τροφή μέσα προκειμένου να στρώσει το φίλτρο μέχρι τις 28 Αυγούστου που θα επιστρέψω.
  4. Στην επιφάνεια κάποιο φύλλο καταπά και θα το αφήσω εκεί μέχρι να λιώσει.
  5. Θα αγοραστεί melafix για προληπτική θεραπεία - συντήρηση και ενυδρειακό αλάτι ή σκέτο τυροκομικό αλάτι. Το τελευταίο σε τι αναλογία το ρίχνουμε μέσα (εάν χρειαστεί?)
  6. Μόλις το αντιχλώριο που έχω τώρα τελειώσει θα αντικατασταθεί με prime της seachem.
  7. Πέρα από τα κόκκινα σκουλίκια bloodworms (2 σκουλήκια/γεύμα - 2 γεύματα την μέρα), μία φορά την βδομάδα θα του δίνω (του μονομάχου) βρασμένο και αποφλοιομένο αρακά (3-4 μπαλάκια σε ένα γεύμα) για το πεπτικό του σύστημα.
  8. Το νερό θα αντικαθίσταται με αλφαδολάστιχο (μήπως είναι καλύτερα μία σκούπα βυθού) κατά 40% ανά 2 ημέρες λόγω μικρού όγκου ενώ το καινούριο νερό θα προετοιμάζεται από την προηγούμενη σε 4λιτρο μπετονάκι. Μπορώ να το ρίχνω λίγο-λίγο ή θα χρειαστώ οπωσδήποτε αντλία? Μήπως είναι καλύτερα με χωνάκι στο αλφαδολάστιχο (εννοείται θα είναι πιο ψηλά από τη γυάλα).
  9. Θα τοποθετηθεί θερμόμετρο. (πλαστικό ή γυάλινο? αυτοκόλλητο ή με βεντούζα κρεμαστό? Πιο αντιδρά γρηγορότερα στις μεταβολές?).Υποθέτω μάλλον το γυάλινο με την βεντούζα.(Τα ψηφιακά είναι συνήθως αναξιόπιστα πιστεύω). Ενώ θα μπεί αργότερα (Οκτώβρης) θερμαντήρας 15w και παράλληλα βλέπουμε και για ανεμιστηράκι για τις ζέστες του χρόνου.
Παράλληλα κοιτάμε για μεγαλύτερη γυάλα ανάλογα με την χωροταξία μας (θα πρέπει να δωροδοκήσω την νοικοκυρά) προκειμένου να προλαβαίνουμε τα λάθη και να είμαστε πιο άνετοι. (50-60 λίτρα είναι καλά εάν προσθέσουμε και μία ή δύο θυληκές? ή να τον αφήσω μόνο του). Είμαι σωστός? Περιμένω προτάσεις...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01715 seconds with 11 queries