Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 05-07-06, 09:44
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Αληθινό ή ψεύτικο?

Θα ήθελα να πω ότι από την εμπειρία μου σαν επαγγελματίας φωτογράφος παλαιότερα, τείνω να διαμορφώσω την εκτίμηση, ότι το συγκεκριμένο, μάλλον είναι αποτέλεσμα πολύ καλής και προσεγμένης φωτογράφισης σε στούντιο. Αυτό σημαίνει προσεγμένοι και απόλυτα ελεγχόμενοι τοπικοί φωτισμοί με εξειδικευμένο εξοπλισμό, που θεωρώ ότι με χρήση από ικανό επαγγελματία, μπορούν να δώσουν το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, προσδίδοντας ταυτόχρονα και μια ιδέα "ψεύτικου", που πολλές φορές σε αντίστοιχες περιπτώσεις (διαφημιστική φωτογραφία στούντιο), πηγάζει από την "τελειότητα" της παραγόμενης εικόνας.
Νομίζω ότι θα μπορούσε κάλλιστα να είναι αληθινά και εμένα μάλλον αυτή την εντύπωση μου δίνουν. Εξάλλου θεωρώ ότι για μια τέτοια λήψη, θα επέλεγαν και σχετικά "απόλυτο" προϊόν, όπως εξάλλου φαίνεται και από τα υπόλοιπα στοιχεία (ντεκόρ, ψάρια κλπ). Ολα είναι σχεδόν τέλεια (βλέπε ειδικά τα βότσαλα!), γιατί όχι και τα φυτά.
Γιατί να διακινδύνευαν την χρήση ψεύτικων? Πόσες φορές δεν έχουμε δει από κοντά κάτι αληθινό και ζωντανό, αλλά παραλληλα τόσο τέλειο, που να μας φαίνεται σαν ψεύτικο?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01434 seconds with 11 queries