Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 15-02-16, 00:04
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ω! ωραίος! ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες-συμβουλές.
-Δηλαδή για να καταλάβω, υπάρχει μια μικρή περίπτωση αν το κάνω στο μπλέντερ και έχει σπόρο να φυτρώσει, σωστά?
Που μάλλον δύσκολο το βλέπω να έχει..
-Θα το ψάξω με τους σπόρους πάντως να παραγγείλω!
Τέλεια! ευχαριστώ.
Να 'σαι καλά!! Ναι μπορεί να έχει!! Δεν βγάζουν όλες οι moss μεγάλους σπόρους, όπως π.χ. η sphagnum moss...
Έχω βάλει συμπιεσμένη (τούβλο) sphagnum moss σε δοχεία για τις δενδρόβιες ταραντούλες που έχω και έχουν πρασινίσει..
Αν θες να την βάλεις να φυτρώσει σε κάποια επιφάνεια πάντως η καλύτερη μέθοδος ειναι οι σπόροι...
Μπορέις να βρεις το ebay πολύ φθηνά irish moss σπόρους, που καλύπτουν ολόκληρη αυλή
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είχα μια πέτρα με moss παρατημένη κάνα μήνα στο μπαλκόνι με λίγη moss ή οποία ξεράθηκε τελείως ,είχε γίνει κίτρινη σαν στάχυ, την οποία ξαναεβαλα στο ενυδρείο γιατί ήθελα να δω α. γίνει κάτι και όντως τώρα είναι ένα καταπράσινο θαμνακι,Στο βίντεο που είχα ανεβάσει στο θέμα μου "καινούριο στησιμο" είναι ή 15 μέρα περίπου και σε ένα σημείο νομιζω φαίνεται ή ξερή moss ,αυτό έγινε από σπόρους; Ρωταω γιατί δεν ξέρω, πάντως μου έχει ξανατυχει να βάζω κλαδί με υπολείματα ξερής moss και μετά από κάνα μήνα να πετάει καινούριο.
Η ξερή moss, δεν υπάρχει περίπτωση να ζωντανέψει, απλά φαίνεται έτσι καθώς οι σπόροι βρίσκονται μέσα στην περιοχή αυτή και αναπτύσσονται πάνω στην ξερή moss... Αν παρατηρήσεις, λίγο δύκολο στο ενυδρείο που κινείται το νερό, η παλιά moss που δεν έχει προλάβει να αποσυντεθεί καθώς έχει στεγνώσει, θα αποσυντεθέι μέσα στο νερό και θα γίνει ένα είδος σκόνης, το οποίο στη συνέχεια όπως όλα θα γίνει νιτρικά, φωσφορικά κλπ...
Απλά η νέα moss με τα τριχίδιά της θα γαντζωθεί τελικά στην επιφάνεια που ήταν η παλιά moss...
Η moss είναι φυτό και όπως τα υπόλοιπα φυτά, υπάρχει το αρσενικό και το θηλυκό (σε παιδική διατύπωση ) Χρειαζεται το νερό, ώστε τα "σπερματοζωάρια" να ταξιδέψουν από τα αρσενικά κύταρα στα θηλυκά, πράγμα που γίνεται στο γαμετόφυτο, το ίδιο το φυτό... Όταν ολοκληρωθεί το σεξ δημιουργείται το σπορόφυτον το οποίο μεγαλώνει παρασιτικά στο γαμετόφυτο και δημιουργεί τους σπόρους... Σε πολλά είδη είναι "εξωτερικοί" και τους βλέπουμε και τους μαζεύουμε και σε άλλα είδη οι σπόροι δημιουργούνται μέσα στο γαμετόφυτο, ουσιαστικά, μέσα στο φυτό και δεν τους βλέπουμε και παραμενουν μέσα στο ξερό φυτό αν για κάποιο λόγο ξεραθεί λόγω έλλειψης υγρασίας ... Υπο κατάλληλες συνθήκες υγρασίας, ο σπόρος κάνει τη δουλειά του και συνεχίζει το είδος...
Ελπίζω να το εξήγησα όσο πιο απλά μπορούσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 15-02-16 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01903 seconds with 11 queries