Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 19-08-07, 22:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristomenis Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας παιδια....

Απο την αρχη...εχω μια γλαστρα 170λιτρα καθαρο νερο,αντλια fluval 205 (780 λιτρα την ωρα ) ενα κυκλοφορητη 1300 λιτρα την ωρα.(όντως, ο κυκλοφορητής σου είναι τεράστιος σε σχέση με τα λίτρα σου, η δε λιμνούλα σου εξαιρετικά μικρή).

Φωτισμος 150w μεταλων αλογονου,το εχω τιγκα στα φυτα (ευκολα....)χωρις υποστρρωμα μονο ταμπλετες και λιγο υγρο λιπασμα που και που,ξεχασα...καθημερινα ριχνω ecxel. (τρία τα ερωτήματα: 1. γλαστρόλιμνη με φωτισμό? 2. Έχεις ήδη εύκολα φυτά μέσα χωρίς υπόστρωμα ή φυτεμένα σε γλάστρα. Δηλαδή επιπλέουν στην επιφάνεια τα φυτά σου?(υπάρχουν και τέτοια βέβαια) 3. Λίπασμα και ταμπλέτες γιατί?)

Στην αρχη ειχα προβλημα αλγης ( πρασινης χνουδωτης) τωρα αρχεισε να υποχωρη.....το προβλημα ειναι με το στρωσιμο ....το στρωνω με αμμωνια.
1. Η άλγη άρχισε να υποχωρεί προφανώς γιατί τα φυτά σου έχουν αναπτυχθεί αρκετά και έτσι δρούν σαν παράγοντας ανταγωνιστικός προς την άλγη. 2. Στρώνεις την 170 λίτρων γλάστρα με αμμωνία θες να πεις? Γιατί?

Ενω εχω ξεκινιση το στρωσιμο εδω και 46 μερες οταν ριχνω αμμωνια την επομενη μερα μου δειχνει 0 ολα καλα μεχρι εδω...τα ΝΟ2 ομως αρχεισαν να πεφτουν εδω και 3 μερες και βρεισκομε στα 3mg περιπου. Η ερωτηση ειναι γιατι ;;;;; Μηπως το φιλτρο ειναι μικρο ( ενοω λιγα βιολογικα υλικα.
Είναι δεδομένο ότι τα ΝΟ2 θα πέσουν γιατί αυτά μετατρέπονται σε νιτρικά άλατα που είναι τροφή για τα ήδη υπάρχοντα φυτά σου. Αλλά ξαναρωτάω: Γιατί στρώνεις τη λιμνούλα με αμμωνία?

Και μια 2 ερωτηση...(σκεφτομε να βαλω ζωοτοκα) τον κυκλοφοριτη που εχω να τον βαλω;γιατι σε προηγουμενο post μου ειπαν να μην τον βαλω...προφανως για να μην εχω απωλεια CO2...ξερω ομως οτι τα ζωοτοκα θελουν κυκλοφορια...
Νομίζω πως εδώ δεν μπορώ να καταλάβω τι στην πραγματικότητα έχεις και χάνω τελείως το θέμα σου. Λιμνούλα 170 λίτρα έχεις ή ενυδρειάκι? Αν τυχόν έχεις λιμνούλα 170 λίτρων, τότε πολύ φοβάμαι ότι για να προχωρήσεις σε ψάρια πρέπει να προσέξεις πολύ περισσότερα πράγματα από όσα ρωτάς εδώ. π.χ. ο χώρος που βρίσκεται η γλάστρα σου, μέσα-έξω, τί φυτά έχεις προς το παρόν, όπως επίσης πρέπει να γνωρίζεις και την ποιότητα/χημεία του νερού σου. Ξεκαθάρισε καλύτερα τι πρόκειται να κάνεις και το συζητάμε ξανά.

Συγνωμη για την ζαλαδα....σας ευχαριστω

Ούτε λόγος. Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01890 seconds with 11 queries