Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 24-04-17, 23:11
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει συζητηθει εκατονταδες φορες και μαλιστα παλιοτερα εχουμε δει και επικους καυγαδες για το ιδιο θεμα

οι αποψεις δεν διιστανται σε κανενα φορουμ για το τι ειναι καλυτερο για το ψαρι.
ολοι ξερουν πως τα περισσοτερα λιτρα και ο μεγαλυτερος χωρος ειναι καλυτερα και για τα ψαρια και για τον κατοχο του ενυδρειου.

η διασταση αποψεων,βρισκεται στο οτι καποιοι θεωρουν πως ενα μικρο ενυδρειο ειναι "ανεκτο".
αν μας ενδιαφερει το τι ειναι καλυτερο για το ψαρι,δεν υπαρχει διασταση αποψεων.
και αν αμφιβαλεις για αυτο,βρες μου εναν σοβαρο χομπιστα που λεει πως τα περισσοτερα λιτρα δεν ειναι καλυτερα.
εναν βρες μου.αν μου τον βρεις,εγω θα πιω το νερο της αλλαγης.
και ειναι και πολυ

αυτο παιρνουμε σαν μπουσουλα και οχι την τσεπη μας.
αν η τσεπη μας δεν σηκωνει το "ιδανικο",τοτε κοιταμε να πετυχουμε το καλυτερο που μπορουμε, με οσο το δυνατον μικροτερο κοστος.
αλλα το ιδανικο παραμενει το ιδιο.η οικονομικη δυνατοτητα ειναι αυτο που αλλαζει στον καθενα.

φυσικα αν καποιος δεν μπορει καθολου,τοτε απλα δεν αγοραζει ενυδρειο.
αλλα αυτο δεν υπαρχει στις μερες μας,αν θελει καποιος υπαρχουν παρα πολλες λυσεις.

υπαρχουν δεκαδες τροποι για να κρατησουμε ενα ψαρι σε αξιοπρεπεις συνθηκες.καποιους τους αναφερε ηδη ο nazgul απο πανω.
ειδικα οσον αφορα τους μονομαχους,ειναι ακομη πιο ευκολο.
διαθεση χρειαζεται μονο και λιγο διαβασμα.

το οτι εμενα η τσεπη μου δεν μου επιτρεπει να αγορασω 120αρι για να βαλω μονομαχο, δεν σημαινει πως αν τον βαλω σε 15 λιτρα θα ειναι καλο επειδη αυτο μπορω να αγορασω.

το δεκαπενταλιτρο σου ειναι ομορφο.
αλλα οταν βαλεις το ψαρι σε 60λιτρα η παραπανω,τοτε θα δεις γιατι επιμενουν ολοι...
Συμφωνω με οσα λες, δεν λεω κατι αντιθετο. Απλα λεω οτι ειναι σιγουρα καλυτερα απο εκει που ηταν. Εαν θελουμε να ειμαστε τελειως αντικειμενικοι δεν θα επρεπε να υπαρχουν καν ψαρια σε οποιοδηποτε ενυδρειο. Μικρο, μεγαλο τεραστιο..η φυση τους ειναι σε ποταμια, θαλασσες, λιμνες και απλα επιβεβαιωνουμε την ανθρωπινη ματαιοδοξια μας διοτι απλα εχουμε χασει την επαφη μας με την φυση. Το παω αλλου ομως και δεν θελω. Οποιο ψαρι και να βαλεις σε πολλα λιτρα θα διαμορφωσει και αναλογη συμπεριφορα και ειναι απολυτως αναμενόμενο. Απο ακινητο σε ποτηρι, σε μονομαχοενυδρειο ακινητο ξανα του ενος λιτρου και απο εκει σε 15, 20 λιτρα. Ναι ειδα διαφορα, υπερκινητικο, ορεξατο, παιχνιδιαρικο, υγιεστατο, μαγκακι με την αντανακλαση του, ναζια για φαγητο, περιεργο με το περιβαλλον του, να παιζει με τα φυτα, να χτιζει φωλια κτλ. Μπορει μην ηταν το τελειο αλλα εκει καταλαβα ποσο ευχαριστημενο ηταν σε σχεση με πριν. Αλλα το οτι πνιγω και το ψαρι μου σε αυτα τα λιτρα με οσα διεθεσα στα περιττώματα του και θα πρεπει να ειμαι και σιγουρος γι αυτο...χμμ αυτο με κανει να ξυνω το μουσι μου και αναρρωτιεμαι απο που πηγαζει αυτη η σιγουρια καποιων που θελουν και "καλα" να βοηθησουν αρχαριους..
 
Page generated in 0,01752 seconds with 11 queries