Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 30-05-21, 20:39
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Τα demasoni τα είχα χρόνια και ήταν από τα πιο αγαπημένα μου mbuna. Τα είχα με labidos. Τα demasoni ήταν και συνεχίζουν να είναι παρεξηγημένα ψάρια μια και πολλοί τα θεωρούσαν προβληματικά λόγω του έντονου ταπεραμέντου τους. Αυτό είναι όμως λάθος γιατί όλη τους η επιθετικότητα βγαίνει κυρίως προς το είδος τους. Πρέπει να μπουν ταυτόχρονα 10-12 ψαράκια και σίγουρα μέχρι να δημιουργηθεί μια ιεραρχία είναι πάρα πολύ πιθανό να χάσεις μερικά αρσενικά. Γι αυτό και πάντα θέλει μεγάλο αρχικό αριθμό.

Τώρα όσο αναφορά το ενυδρείο σου θα σου πρότεινα να προσθέσεις περισσότερες κρυψώνες. Τα ψάρια αυτά χρειάζονται τουλάχιστον 2 κρυψώνες το καθένα για να αισθανθούν ασφαλή. Εγώ με τα δικα μου ενυδρεία ήμουν συνήθως υπερβολικός και έφτιαχνα ολόκληρα νταμάρια. Αυτό είναι απο την μια κακο μια και πολλά ψάρια με το παραμικρό κρύβονταν όμως αισθάνονταν πιο ασφαλή και είχα και αρκετές γέννες επιτυχημένες με τα μικρά να μεγαλώνουν λόγω των πολλών κρυψώνων. Σαφώς και πρώτα πρεπει να μπουν βέβαια τα λαμπιντος. ......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01382 seconds with 11 queries