Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 16-12-15, 21:34
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Έχουμε και λέμε, energy25, το ξέρω ότι δεν θα αντέξει το βάρος έτσι όπως είναι (το ενυδρείο από μόνο του είναι 13 κιλά περίπου+60+ η διακόσμηση, ένα 80αρι δε το γλιτώνω) γι' αυτό στην αρχή του θέματος λέω ότι πήγαινα για πολύ μικρότερο ενυδρείο (10-25 λίτρα) που το βάρος του θα ήταν σαφώς μικρότερο.
Με τα πολλά με έπεισαν τα παιδιά ότι το 60αρι θα είναι καλύτερα ως πιο σταθερό ως προς τις συνθήκες και πιο ευρύχωρο αν θελήσω να βάλω κάτι μέσα αργότερα.
Όσο για το ενυδρείο του G_AQUA είναι οφθαλμοφανέστατο ότι υπάρχει πολύ εμπειρία από πίσω και ιδιαίτερη ρύθμιση των συνθηκών την οποία ξέρω ότι θα είναι δύσκολο να καταφέρω ως παντελώς άπειρη.
Takis_gt Μπήκες και στον κόπο να μου φτιάξεις και σχήμα!
Κι εγώ κάποιο πόδι σκεφτόμουν να βάλω από κάτω για να υποστηρίζει το βάρος.
απλώς εγώ το σκεφτόμουν να μην βγαίνει έξω στην άκρη του γραφείου άλλα να είναι ουσιαστικά ακριβώς κάτω από το ενυδρείο. Πιστεύετε δεν θα αντέξει?
Να σημειώσω εδώ ότι έχω πατήσει πάνω στο γραφείο με το βάρος μου που πλησιάζει αυτό του στημένου ενυδρείου (δε λέμε πόσο ) και το ξύλο καμπυλώνει, δηλαδή δε σηκώνει και πολλά πολλά. Βέβαια ίσως αν είχε το πόδι κάτω απο το ενυδρείο όπως λέω, να το σήκωνε μεν άλλα να ασκείται πίεση μεγάλη στο κέντρο της βάσης του ενυδρείου λόγω του ότι εκείνο το σημείο-επιφάνεια θα σηκώνει ουσιαστικά όλο το βάρος.
Επίσης το αν χωράει το ενυδρείο σε διαστάσεις, χωράει, το έχω βάλει εκεί παλιότερα (άδειο φυσικά) και το πήρε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01828 seconds with 11 queries