Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-01-09, 18:28
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Το θανατικό συνεχίστηκε, λίγες μέρες αργότερα έχασα άλλον έναν αρσενικό, τον πιο καινούριο που είχα βάλει. Πήγα στο πετ σοπ που πάω στον Πειραιά και ρώτησα αν μπορεί να είναι κάποιο βακτήριο γιατί ολα είχαν τα ίδια συμπτώματα. Μου έδωσαν το PolyGuard της SeaChem, και άρχισα να το βάζω την προηγούμενη Παρασκευή (πριν 10 μέρες), μια δόση κάθε 3 μέρες. Είχαν μείνει 2 ψάρια, μια θηλυκιά και ένας αρσενικός, και τα δυο από το αρχικό γκρουπ, εκείνα τα ταλαιπωρημένα που ζούσανε στη γυάλα. Ο αρσενικός ήδη φαινόταν αδυνατισμένος, η θηλυκιά μια χαρά.

Σήμερα το πρωί, βρήκα τον αρσενικό ψόφιο σε μια γωνία, αλλά και 20-25 νεογέννητα μωράκια να σουλατσάρουν! Εϊναι η πρώτη γέννα μεσα στο ενυδρείο μου. Έχω την μαμά με τα 20 παιδιά της μόνο τώρα. Έκανα αλλαγή νερού, αλάτι, έβαλα και το φάρμακο αφού ήταν η μέρα του... Αύριο θα πάρω καινούριο φαγητό, και σκόνη για τα μικρά. Μέτρησα, και έχω νιτρικά <20 και αμμωνία καθόλου. Τα υπόλοιπα τελείως νορμάλ. Ελπίζω να καταφέρω να επιζήσουν τα μικρούλια μου! Με έπιασε σχεδόν συγκίνηση που τα είδα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02237 seconds with 11 queries