Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 05-06-18, 05:55
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Talking

Καλη αρχη και απο εμενα Νικο.
Skimmer καλο και δοκημασμενο απι πολλους Deltec Sc1456 (~350€).Θα σου πρωτηνα να μην τα τσιγκουνευτεις τα λεφτα στο skimmer...(και το MCE 600 εναι καλη επιλογη αν το βρεις απο αγγελια)

Φως για ευκολα κοραλια υπολογησε καπου στο 0,5+ Watt ανα λιτρο. Αν ανοιχτεις σε πιο δυσκολα 1W/λιτρο. Με 2 λευκες και 2 ακτινικες εισαι οκ για αρχη.

Κυκλοφορητες: Με 2 Jebao QP16 (~180€) θα εισαι οκ. Υποθετω 1,5 μετρα το μηκος του ενυδρειου, αν ειναι μικροτερο και με 2 RW8 θα κανεις δουλεια.

Αναπληρωση. Βασικο, ειδικα τωρα το καλοκαιρι. Κανα 50€ απο WW.

Αντλια επιστροφης. Και εδω οτι πληρωσεις περνεις. Κανα 75€ για μια Jebao DCS 4000.
Αν εχεις σκοπο να βαλεις ριακτορες για ανθρακα και αντιφωσφορο καλητερα ειναι μια πολυ μεγαλητερη ωστε να τροφοδοτεις απο εκει τους ριακτορες. Αν τα βαλεις τα υλικα χυμα στο sump καλη ειναι αυτη.

Ψυξη. Εγω εχω το Arctica DBΕ 200. Ειμαι πολυ ευχαρηστημενος, αλλα η τιμη ξεφευγει. Αν βρεις κατι σε αγγελια καλητερα.

Τεστακια. ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4, CΑ, Ma, KH, PH

Υδραυλικα. Κανα 125€ για σωληνωσεις. Τρυπες θα κανεις μονος σου η' στο γνωστο Χειρουργο?

Απο εκει και περα, αλατι (και εδω υπολογιζε κανα 80€ τα 20-25 κιλα), διαθλασιομετρο, ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ (μου ειχες κανει παρατηρηση που τον ειπα θερμοστατη ), 1 κυκλοφορητη για να σπας το αλατι, καποιο τροπο προσθηκης ιχνοστοιχιων αν βαλεις κοραλια (δοσομετρικη η' CR). Γενικα το κοστος απο οτι εχεις στο μυαλο σου βαλε το επι 3 για να βρεθεις κοντα.......

Καλη επιτυχια,
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rayden : 05-06-18 στις 11:35
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries