Θέμα: Διακοπες
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 01-06-12, 03:42
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
80 λιτρα 2 μηνες χωρις αλλλαγη ειναι θεμα...
Ειδικα το χρυσοψαρο που ειναι και απο τα πλεον "βρωμιαρικα" ψαρια φοβαμαι πως τα νιτρικα θα χτυπησουν κοκκινο.
Αληθεια για να παρουμε μια εικονα, ποσο τακτικος εισαι στις αλλαγες σου και ποσα νιτρικα κρατας συνηθως?
Αν οντως κρατας τη θερμοκρασια τοσο χαμηλα ΙΣΩΣ οταν επιστρεψεις να μη βρεις terrarium στη θεση του ενυδρειου, αλλα πως εισαι τοσο σιγουρος το καλοκαιρι πως δε θα ποιασει υψηλες θερμοκρασιες?
κανω αλλαγες νερου 25% μια φορα την εβδομαδα (σκουπιζω και ολο το υποστρωμα καθε φορα που κανω αλλαγες νερου), καθαριζω το φιλτρο καθε εβδομαδα σε νερο του ενυδρειου, αλλα δεν καθαριζω ολα τα τμηματα του φιλτρου καθε φορα. Την μια φορα θα καθαρισω το σφουγγαρακι, την επομενη το βιολογικο υλικο. Το ψαρι το ταιζω 2 φορες την ημερα, pellets hikari και του δινω 2 φορες την εβδομαδα λαχανικα (μαρουλι, μπροκολο, αρακα). Αμμωνια και nitrites ειναι 0 και τα nitrates ειναι γυρω στο 10.

Η θερμοκρασια ακομα και αν ανεβει, δεν προκειται να ξεπερασει τους 25 βαθμους μεσα στο διαμερισμα. Εχουμε κεντρικη θερμανση και κλιματισμο οποτε αν πιασει καυσωνας (που το θεωρω εντελως απιθανο να παει πανω απο 30... 32 ειναι το ρεκορ ανωτερης θερμοκρασιας), το διαμερισμα θα ειναι δροσερο. Η μεγιστη θερμοκρασια που εχει φτασει ειναι οι 28 βαθμοι, αλλα ηταν μονο για 1-2 μερες.

Σε ξενο δεν εμπιστευομαι να το αφησω. Προτιμω να το επιστρεψω στο μαγαζι που το πηρα (που ξερω οτι ειναι φοβεροι και νοιαζονται για τα ψαρια τους), παρα να μπλεξω με ατομα που δεν γνωριζω, ποσο μαλλον να τους δωσω και κλειδια του σπιτιου. Pet sitter δεν προκειται να προσλαβω γιατι χρεωνουν $30 την επισκεψη και αν επιλεξω 8 επισκεψεις, το κοστος θα ανελθει στα $240+tax. Αν ειναι να δωσω τοσα για pet sitter, καλυτερα να αγορασω ενα ενυδρειο 300 λιτρων και να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Αφηστε που ηδη τα εξοδα αυξανονται εκθετικα γιατι θα πρεπει να παρω και τον γατο μαζι μου και θα πληρωσω το λιγοτερο $600 σε κτηνιατρους, αεροπορικα fees και fees σε αεροδρομιο.

H αλλη μου επιλογη ειναι να ρωτησω τον διαχειριστη (ευτυχως ειναι φιλοζωος) αν μπορει να ριχνει μια ματια στο ψαρι μια φορα την εβδομαδα και να κανει 1-2 αλλαγες νερου χωρις να καθαρισει το υποστρωμα και να τον πληρωσω $50. Αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη, αλλα αν δεν συμφωνησει τι κανω; Θεωρητικα δεν θα υπαρχει προβλημα αν το αφησω με αυτοματο ταισμα για 1 μηνα χωρις αλλαγη νερου αλλα μετα απο αυτο το διαστημα φοβαμαι μην ανεβουν οι τιμες του νερου και φοβαμαι γενικα μη γινει καμια στραβη με την αυτοματη ταιστρα και μεινει το ψαρι νηστικο. Μηπως ειναι τελικα καλυτερα να το χαρισω;
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02219 seconds with 11 queries