Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 23-05-12, 17:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

και να χει στρωσει -που αποκλειεται- εισαι σιγουρος πως θες να κρατησεις ενα βυθο που ειναι αμφιβολης προελευσης?
Επι πλεον ποιος ξερει με τα 30 λιτρα νερου απο το πετ-σοπ τι αρρωστιες μεταφερθηκαν?
Προσωπικα θα εκανα τα παρακατω:
1. Θα εδινα πισω το ψαρακι στον ηλιθιο που μου το φορτωσε (εκτος αν εχεις δεθει μαζι του οποτε πας για κιχλιδοενυδρειο και ησυχαζεις, αλλα απο αυτα που λες δε νομιζω) και θα του εριχνα κι ενα χ...σιμο για ολες τις ηλιθιοτητες που ειπε.
2. θα πεταγα οτι υπαρχει μεσα στο φιλτρο -ειναι δεν ειναι στρωμενο- και θα αγοραζα νεα υλικα που τα γνωριζω (υαλοβαμβακα, μπλε σφουγκαρι, siporax η subs. pro)
3. Θα πεταγα το αγνωστου ταυτοτητος χαλικι και θα αγοραζα το αναλογο για το ενυδρειο που θα ηθελα να στησω, αν ηθελα ζωοτοκα η κιχλιδες θα εβαζα ελαφρως ασβεστολιθικο, αν ηθελα μαλακο νερο θα εβαζα μη ασβεστολιθικο
4. Αν ηθελα σκληρο νερο θα κρατουσα τις πετρες, αν ηθελα μαλακο θα εβαζα ξυλα και ριζες
5. θα εβαζα τα αναλογα φυτα αναλογα με τα ψαρια που επελεξα και αναλογα το πως θελω το ενυδρειο
6. Αν δεν ειχα δικο μου μπολι θα προχωρουσα σε στρωσιμο με αμμωνια (προσωπικη προτιμιση) το οποιο κραταει εναμισι μηνα πανω κατω.
6β. Επειδη δε θα το κανεις μια και ολοι οι αρχαριοι ειναι βιαστικοι και θελουν να δουν οσο γινεται πιο γρηγορα το ενυδρειο τους με ψαρια, θα βαλεις αγγελια για μπολι και μερικες ωρες πριν μπολιασεις θα βαλεις μια ΕΛΑΧΙΣΤΗ ποσοτητα ψαριων.
7. Πριν βαλω ψαρια θα εφτιαχνα το νερο μου. Αν ηθελα σκληρο νερο με τυχον αλατα, αν ηθελα μαλακο με θα το μαλακωνα με Reverse osmosis ή ριτινες και μετα με τυρφη να δουλευει δυο-τρεις μερες σε βαρελακι πριν το βαλω σε ενυδρειο (οκ για πρωτη φορα γινεται να το φτιαξεις και μεσα στο ενυδρειο, αλλα μετα πως θα κανεις αλλαγες? Το σκληρο νερο βεβαια ειναι πολυ πιο ευκολο απο το μαλακο αφου δε χρειαζεται τιποτα εκτος ισως απο μερικα αλατα)

Τα παραπανω ειναι προσωπικη εκτιμηση και μαλλον ολοι θα συμφωνισουν πανω κατω πως αυτη ειναι η διαδικασια που πρεπει να γινει. Αν επιλεξεις να μην κανεις κατι απο τα παραπανω θα εισαι για αρκετο καιρο σαν πυροσβεστης σε ετοιμοτητα και πολυ πιθανων να ταλαιπωρησεις η να χασεις οτι ψαρια βαλεις.

Τωρα για να βοηθησω λιγο στην επιλογης σου για σκληρο η μαλακο νερακι θα σου πω περιλιπτικα δυο τρια πραγματα σχετικα με τα ψαρακια που σου αρεσουν:

α. neon
ψαρακια Αμαζονιου που θελουν πολυ μαλακο νερο και πολυ χαμηλα ph και ιδανικα και blackwater.
Μπορουν βεβαια να επιβιωσουν και σε διαφορετικες συνθηκες ομως οι σωστες συνθηκες ειναι αυτες που ενα ψαρι μπορει να αναπαραχθει. (και απ οσο γνωριζουμε το 90% των προσπαθειων αναπαραγωγης εχει καταλληξει σε αποτυχια, πραγμα που παραπεμπει πως προκειται για ψαρι που αναζητα τις συνθηκες του βιοτοπου του ασχετο με το τι φαινεται)


cardinal tetra ακριβως μια απο τα ιδια

kribensis αν και θεωρειται καπως ακακο ειναι κιχλιδα, και ως τετοια πρεπει να αντιμετωπιστει.
Το περιεργο που παρουσιαζει το συγκεκριμενο ψαρι ειναι πως αναλογα με τη σκληροτητα του νερου διαμορφωνεται και το φυλο του νεογεννητου.
Το βλεπω παντως ευκολη επιλογη



bariancistrus xantheus δε γνωριζω τιποτα αλλα προφανως θα θελει οπως τα υπολοιπα του ειδους του μαλακο χρωματιστο νερακι, κρυψωνες, και πολυ πιθανων να ειναι και μεγαλου τελικου μεγεθους (διασταυρωσε το)

chromobotia macracanthus (clown) Μαλακο νερο, κρυψωνες κοπαδακι

plecostomus απαγορευτικο μεγεθος για το ενυδρειο σου, το ξεχνας.

guppys ιδανικοτατη επιλογη για αρχαριο. Δε χρειαζεται καμια ιδιεταιρη προετοιμασια νερου (το πολυ πολυ αν ειναι μαλακο να ριχνεις λιγα ιχνοστοιχεια και ελαχιστο αλατακι οταν μαθεις πως γινεται που θα το εκτιμησουν ιδιεταιρα).
Απαιτουν σκληρο νερο, μπορεις να φυτεψεις ανετα οτι θες, και γενναναι σαν κουνελια... ενα προβλημα που θα δημιουργηθει ειναι πως πρεπει να βρεις τροπο να χαριζεις τακτικα για να κρατας τον πλυθισμο τους σε σωστα επιπεδα διαφορετικα σε μερικους μηνες θα δεις 600-700 ψαρια στην επιφανεια αναποδα.

celestial pearl danio Επισεις πολυ καλη επιλογη. Αν και Ασιατικα, ζουν σε διαφανη νερα ελαφρως αλκαλικα οποτε δεν απαιτουν καμια προετοιμασια νερου (Εκτος βεβαια απο τη θερμοκρασια).
Επισεις θα εκτιμησουν ιδιεταιρα αν κανεις "ζουγκλιτσα" το ενυδρειο σου στα φυτα.

rasbora hetemorpha εγω τα εχω σε 300ρι κοινωνικο Ασιας. Ειναι πανεμορφα ψαρακια και θελουν φυσικα μαλακο νερο και τις γνωστες συνθηκες προετοιμασιας τετοιωυ νερου.

Επισεις για γαριδες που λες, οι red cherry ειναι ιδανικες για αρκετα ενυδρεια αλλα οχι για ολα. Απο συνθηκες στο μαλακο που τις εχω (στο 300ρι) δειχνουν μια χαρα και αναπαραγονται σαν τρελες. Σε ελαφρα σκληρο παλι που τις εχω (20ρακι γαριδαδικο) παλι δειχνουν μια χαρα και αναπαραγονται σαν τρελες (ειχα παρει 11 πριν 3-4 μηνες και εχω πανω απο 200, αφου μεχρι αγγελια εβαλα για να ξεφορτωθω μερικες μη μου χαλασουν τις συνθηκες λογο υπερπλυθισμου). Επειδη συναντωνται και στη φυση σε διαφορες συνθηκες -εκτος απο extreme σκληρο η μαλακο νερο- ειναι οκ αλλα τις βαζεις αφου ωριμασει ο βυθος βεβαια (το ενυδρειο να εχει δουλεψει 5-6 μηνακια) και φυσικα να ειναι αρκετα φυτεμενο με κρυψωνες.

Επισεις ιδανικα για τα περισσοτερα ενυδρεια ειναι και μερικα σαλιγκαρακια, κυριως τα zebra snails που κι αυτα δεν εχουν προβλημα να ζησουν σε μεγαλο ευρος συνθηκων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02203 seconds with 11 queries