Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 10-02-14, 21:09
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πρόσεξες, έλεγα ότι ήταν διαρροή όταν ο νηματοθέτης ακόμα δεν είχε ξεκαθαρίσει ότι βγάζοντας την πρίζα από όλες τις συσκευές το λαμπάκι δεν άναβε.
Αν εννοείς στο σπάσιμο - ράγισμα ενός θερμαντήρα, η τυπική εγκατάσταση, σε αγείωτο ενυδρείο, δεν θα καταλάβει τίποτε, καμμία ασφάλεια, ούτε ο διαρροής, δεν θα πέσει. Μόλις πάς να βάλεις τα χέρια σου μέσα (αν δεν έχεις αποσυνδέσει την πρίζα στον θερμαντήρα) τότε θα πέσει ο διαρροής (και θα πιθανά να φας και ένα σοκ ). Ο θερμαντήρας, βέβαια, θα έχει γίνει χάλια, και ίσως να έχει μολύνει κάπως το νερό του ενυδρείου.
Αν είχαμε γείωση στο ενυδρείο θα έπεφτε ο διαρροής και θα προστάτευε το ενυδρείο από την πιθανή επιμόλυνση του νερού, αλλά θα έμενε το ενυδρείο χωρίς φίλτρο εν λειτουργία.
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι η γείωση στο ενυδρείο είναι ωφέλιμη, αρκεί να λειτουργεί ορθά ο ΔΔΕ.
Θεωρείς σωστότερο να μπει γείωση στο ενυδρείο; Αν ναι, γιατί;

εξηγησε μας γιατι ομως δεν θεωρεις σωστη τη χρηση γειωσης ?
εγω ειπα την αποψη μου στο προηγουμενο θεμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τα θεματα που απασχολουν πολυ κοσμο..Πολυ χρησιμο,μπραβο.Για συνεχιστε και για τη γειωση,εχω δει πολυ αντικρουομενες αποψεις...
ενα και ενα κανουν δυο βασιλη ειπαμε γειωσης στο ενυδρειο μακρυα.
πολυσυζητημενα πραγματα παλαιοτερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 10-02-14 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries