Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 02-05-13, 00:14
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το έψαξα λιγάκι. Αυτό το αλατάκι το βρίσκω σε ελληνικό e-shop στα 25,70 ευρώ τα 3,4 kg. Η δόση είναι 11 g στα 40 λίτρα για ταγκανίκα. Η μισή για malawi. Έτσι λέει τουλάχιστον στο site που μου παρέθεσες και αυτοί υπολογίζουν ότι αυτές οι δοσολογίες αφορούν νερό R/O! Εγώ κάνω 20 λίτρα αλλαγή στο μικτό 100άρι μου κάθε 3-4 μέρες, περίπου 9 φορές το μήνα δηλαδή. Αργότερα, όταν μεγαλώσουν τα ψάρια, με το καλό βγει ζευγαράκι και διώξω τα υπόλοιπα μικρά οι αλλαγές θα γίνουν εβδομαδιαίες και θα πάω στις 52 φορές το χρόνο οπότε θα χρειάζομαι περίπου 300 γραμμάρια το χρόνο. Η μια λύση για μένα είναι να αγοράζω τη μικρή συσκευασία των 350 gr μια φορά το χρόνο με κόστος γύρω στα 10 ευρώ. Από την άλλη δε μου ακούγεται καθόλου κακή ιδέα το να δώσω 25 ευρώ και να ξεχάσω τι θα πει "καλό νερό για τις κιχλίδες μου" για τα επόμενα 10 χρόνια. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δε λήγει (κάτι που μου ακούγεται λογικό μιας και μιλάμε για άλατα).

Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι είναι σημαντικό κόστος ακόμη και για τα 450l που σκέφτεσαι εσύ. Αν παίρνεις το 3,5κιλο δε νομίζω ότι θα σου βγαίνει πάνω από 10 ευρώ το χρόνο, μιας και μίλησες για malawi.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01280 seconds with 11 queries