Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-04-13, 11:13
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα στην παρεα !!

Ο τιτλος τα λεει ολα. Ξαφνικα στην δουλεια μου (μαγαζι λιανικης) αποφασισαν (γιατι ακουγαν απο μενα που εχω ενα 60αρι με χρυσοψαρο και παιδευομαι και ολη μερα γι αυτα τους λεω..!! ) να κανουμε ενα ενυδρειο..!τους κολλησες τους ανθρωπους χαχαχαχα
Μιας και τα χερια μου ξερουν οτι πιανουν και αφου καταλαβαν οτι 5 πραγματα εχω διαβασει ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΜΑΘΕΙ πανω στα ψαρακια ειπαμε λοιπον να κανουμε εναν κυβο (πλεξιγκλας ) 38*38*30 ενυδρειο...!! με χαρα ειπα πως μπορω να ασχοληθω επι του θεματος.μια χαρα σε βρισκω

Υπολογισα οτι τα λιτρα ειναι (καθαρα) ~38 λιτρα (αφου το ενυδρειο ειναι 38*38*30/1000= 43,32 λιτρα σωστα?) και τους ειπα οτι εναν μονομαχο μπορουμε να τον βαλουμε σε αυτα τα λιτρα...!! (σωστα? )
Τωρα θελω να βρω εναν κυκλοφορητη για να κανω ενα diy φιλτρο (σα και το δικο μου στο ενυδρειο μου, ανεβασα και ποστ εχθες) αλλα μπερδευομαι γιατι βλεπω οτι ειναι ψαρακι που θελει αργο 'ρευμα' στο ενυδρειο αρα ο κυκλοφορητης ποσα λιτρα να βγαζει την ωρα?? 120/h ειναι καλα ?τουλαχιστον 3 φορες τα λιτρα μου?βαλε μια αντλια 200λτ με ενα μακρυ σπρει μπαρ και βγαλε την ταπα απο μπροστα και θα σε μια χαρα.

Ακομα λεμε για φυτο μεσα στο ενυδρειο και εγω σπιτι εχω μια ανουμπια μεγαλη (φοβαμαι να την πειραξω δεν εχω "κλαδεψει" ποτε καποιο φυτο οποτε αν βολευει το φυτο αυτο πειτε μου τον τροπο που θα το κανω)βαλε την ανουβια αφου εχεις(με ενα καλο ψαλιδι κοψε την πανω απο το σημειο που κανει κομπο ο κορμος της)βαλε κερατοφυλο και καμια βαλισνερια βαλε μαυρο χαλικι κατω οχι κανα χρωματιστο και οσο λεπτοτερο τοσο καλυτερα επισης οχι φυτα επιφανιας τυπο φακη-πιστια.

Τελος μιας και με ρωταν και δε ξερω τι να τους απαντησω με σιγουρια, διαβασα για συγκατικους καταλαβα οτι το παν ειναι να ειναι ο μονομαχος φιλικος..! θα μπορουσαμε να βαλουμε μεσα αν το σηκωνει ο μονομαχος 2-3 Neon Tetra (μιας και πανε κοπαδι) ή κατι αλλο μικρο και ομορφο ?2-3 δεν ειναι κοπαδι ειναι κλαφτα χαραλαμπε νομιζω πτι μπορεις να βαλεις μερικα εντλερ αν και ειναι καλυτερα να περιμενεις τους ποιο εμπειρους να σου πουνε

Ευχαριστω...!!

Υ.Γ. Το νερο που θα μπει μεσα στο ενυδρειο θα φροντησω να ειναι απο το δικο μου ενυδρειο (βεβαια με πιο μεγαλη θερμοκρασια μιας και εγω εχω χρυσοψαρο) σα μπολι, δηλαδη 50% φρεσκο και 50% απο το δικο μου... σωστα?
το νερο σου δεν θα κανει τπτ το ιδιαιτερο καλητερα να παρεις μερικα βιολογικα υλικα απο το φιλτρο σου και να βαλεις μαζι με μια δυο αμπουλες βακτηριδιων και μετα απο καμια βδομαδα μετρας και εαν η μετρησεις σου ειναι σωστες τοτε βαλε ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01726 seconds with 11 queries