Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 06-02-16, 19:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φωτα σας λιγο.Για να φταξω diy υγρα θα χρειαστω αν καταλαβα καλα
να παρω το αρωμα-γευση της αρεσκεια μου π.χ.
http://www.vapormania.gr/ygra-gia-hl...os-lab-aromata
και μια βαση με οσα mg νικοτινης θελω σαν αυτη http://www.vapormania.gr/ygra-gia-hl...seis-nikotinhs
Απο εδω με ποιο κρητιριο να διαλεξω?Το Balanced (50% PG/50% VG)
σημαινει Γλυκερίνη 50% - Προπυλενογλυκόλη 50% ???Ειναι καλο αυτο
ή 100% καλυτερα?ή την φυτικη καλυτερα?Γιατι το ενα μπουκαλι κανει 2
ευρω και το αλλο 12 ευρω?Αυτα τα λιγα
Άντε να σου πούμε και εσένα.
Η γλυκερίνη (VG) με τη προπυλογλυκόλη (PG) έχουν διαφορά στην αίσθηση, η VG βγάζει πιο πολύ ατμό (ντουμάνι) ενώ η PG έχει καλύτερο χτύπημα στο λαιμό, από εκεί και πέρα είναι τι θέλει ο καθένας. Άλλος σκέτη VG ή σκέτη PG ή 50-50 , 70-30 κοκ.
Να σου πω τώρα τι κάνω εγώ, χρησιμοποιώ μόνο VG, παίρνω 36αρα (έχω βρει και 72αρα στη Δανία αλλά τα capital control με πρόλαβαν και δεν έχω πάρει ακόμα) , παίρνω και σκέτη γλυκερίνη παχύρευστη, που σε αυτή προσθέτω και 20% νερό water for injections, και ανάλογα με τη περιεκτικότητα νικοτίνης που θέλω βάζω ανάλογα βάση και σκέτη γλυκερίνη, πχ εγώ κάνω 18αρα και βάζω 1:1 , για τη γυναικά μου που κάνει 12αρα βάζω 2 μέρη γλυκερίνη και 1 νικοτίνη , τώρα μου ζήτησε 9αρα και βάζω 3 μέρη γλυκερίνη και 1 μέρος νικοτίνη, με αυτό τον τρόπο φτιάχνεις ότι αναλόγια θες.
Άρωμα τώρα, σε αυτό παίζω με σταγόνες ανά 10ml, εγώ κάνω Virginia-καραμέλα , και βάζω 8-9 σταγόνες virgina ανά 10ml και 3-4 σταγόνες καραμέλα ανά 10 ml, καλό είναι να μη ξεπερνάμε τις 10-12 σταγόνες ανά 10 ml, οι 10-11 σταγόνες είναι 0,5 ml, άρα στα 10 ml είναι 5% , στης γυναίκας μου που κάνει maxx-blend που είναι και λίγο βαρύ σαν άρωμα βάζω 8 σταγόνες ανά 10 ml, αυτά τα λίγα και εύκολα
Οταν αρχίσεις να φτιάχνεις, φτιάξε μικρές ποσότητες πχ 5-10 ml το πολύ για να κάνεις βελτιώσεις αν κάτι δεν σου αρέσει, και αφου κατασταλάξεις τι θες και πως το θες φτιάχνει μεγαλύτερες ποσότητες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries