Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 06-02-16, 09:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που πρέπει να περιορίσουμε είναι η νικοτίνη , η οποία είτε με ηλεκτρονικό, είτε με συμβατικό έχει τις ίδιες επιπτώσεις.
Αρτηριακή σκλήρυνση μακροπρόθεσμα που συνεπάγεται με εμφράγματα στους άνδρες κυρίως.
Αυτό δεν το έχω ακούσει ή διαβάσει, δεν είμαι γιατρός, αλλά έχω την εντύπωση πως αυτά τα προβλήματα τα δημιουργεί η πίσσα και όχι η νικοτίνη. Ξέρω πως η νικοτίνη είναι δηλητήριο σε μεγάλο δόσεις και είναι και ένα ήπιο ναρκωτικό και ότι σε 24-48 ώρες ο οργανισμός την έχε αποβάλει. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως πρέπει να τη τσακίζουμε τη χρήση της, αλλά γενικά δεν έχω διαβάσει για άλλου είδους προβλήματα εκτός από τον εθισμό.
-------------------------
Τώρα θα σας κάνω και λίγο μαύρη τη καρδιά αλλά καλύτερα να ξέρουμε τι γίνεται. Μίλαγα με τον αδελφό μου , είναι βιολόγος-ερευνητής σε φαρμακευτική εταιρία σπάνιων παθήσεων στην Ολλανδία. Διάβασε μια μελέτη πως πιθανών να δημιουργήσει πρόβλημα το ΗΤ αλλά όχι λόγω της νικοτίνης ή της γλυκερίνης ή της προπυλογλυκόλης, αλλά λόγω των αρωμάτων, διάβασε πως από το ΗΤ μπορεί να προκληθεί η ασθένεια του «Ποπ-Κορν», μη τρομάζετε, δεν γίνεται ο πνεύμονας μας σαν ποπ-κορν. Αυτή η ασθένεια παρατηρήθηκε σε εργαζόμενους εργοστασίου ποπ-κορν, από τα τεχνητά αρώματα που έβαζαν στη παρασκευή ποπ-κορν παρατηρήθηκε ένας ερεθισμός στα κύτταρα των πνευμόνων (τι τρώμε ε), και μου εξήγησε χοντρικά χωρίς καμιά τρελή ανάλυση πως ο συνεχής ερεθισμός αναγκάζει τον οργανισμό να παράγει νέα κύτταρα και τα τότε μπορεί να γίνει το λάθος και να δημιουργηθεί καρκίνος, βέβαια μου εξήγησε πως ο καρκίνος δεν δημιουργείται τόσο εύκολα, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, αλλά πως πληθαίνουν οι πιθανότητες να υπάρξει όταν έχουμε ερεθισμό. Κάτι παρόμοιο μπορεί να παρατηρηθεί σε χρήστες ΗΤ λόγω των αρωμάτων, αυτά είναι τα πιο επικίνδυνα και πολλές φορές είναι αμφιβόλου ποιότητας, και για αυτό μου είπε να τα μειώσω ή αν μπορώ να μη βάζω καθόλου. Ακόμα βέβαια είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα γιατί οι περισσότεροι χρήστες ΗΤ είναι πρώην καπνιστές και δεν μπορεί εύκολα να βρεθεί αν φταίει το ΗΤ ή το κάπνισμα για κάποια προβλήματα. Μου είπε να μη ξεχνάω πως μεταπολεμικά και τη δεκαετία του 50 οι καπνοβιομηχανίες προσπαθούσαν να πείσουν τους γιατρούς να προτείνουν το κάπνισμα γιατί κάνε καλό στην υγεία.
Συμπέρασμα, σίγουρα είναι καλύτερο το ΗΤ από το κάπνισμα αλλά ας μην επαναπαυόμαστε , να έχουμε και λίγο το νου μας
-------------------------
Πάμε στο επόμενο τώρα, γλυκερίνη και προπυλογλυκόλη.
Η προπυλογλυκόλη είναι πιο τεχνητή από τη γλυκερίνη και υπάρχει ένα ανώτατο όριο που πρέπει να δεχθεί ένας οργανισμός ανάλογα με το βάρος σώματος, βέβαια ισοδυναμεί με κάποια κιλά ανά ημέρα, επομένως δεν τίθεται θέμα, και για να ξέρετε όλοι μας έχουμε πιει ίσως και κιλά προπυλογλυκόλης, ακόμα και τα παιδιά μας. Όλα τα φάρμακα σε σιρόπια έχουν προπυλογλυκόλη, χρησιμοποιείται κατά κόρον στη φαρμακοβιομηχανία σαν διαλύτης .
Γλυκερίνη υπάρχει 3 ειδών , φυτική από φυτικά έλαια, ζωική από ζωικά λίπη και πετροχημική από πετρέλαιο. Η φυτική είναι η πιο ακριβή και η πιο ασφαλής για ανθρώπινη χρήση , η ζωική λιγότερο και η πετροχημική ακόμα φθηνότερη αλλά απαγορεύεται για ανθρώπινη κατανάλωση, είναι δηλητήριο. Άρα μιλάμε μόνο για φυτική γλυκερίνη. Για αυτή δεν υπάρχει ανώτατο όριο ημερήσιας δόσης, άρα δεν τίθεται θέμα αν πάρουμε πολύ ή λίγη, έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και άρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στους πάσχοντες από διαβήτη, κάποια γλυκά μάλιστα για διαβητικούς έχουν γλυκερίνη μέσα.
Βέβαια για τα πάντα να μην είμαστε απόλυτα σίγουροι και να έχουμε το νου μας , γιατί ακόμα και για τη γλυκερίνη έχω διαβάσει κάποια θεματάκια, ένα από αυτά μάλιστα ήταν θανατηφόρο και για πολύ κόσμο. Γλυκερίνη έχουν και οι οδοντόκρεμες, ένα εργοστάσιο οδοντόκρεμας στο Παναμά πήρε γλυκερίνη από τη Κίνα (από πού αλλού) , οι Κινέζοι όμως για να μειώσουν το κόστος (σιγά τη διαφορά αλλά μιλάμε για τόνους) πρόσθεσαν ή έβαλαν μόνο πετροχημική γλυκερίνη, το αποτέλεσμα ήταν 200-300 νεκροί.
Για αυτούς τους λόγους θέλουν κάποια ιδιαίτερη προσοχή τα υγρά, και για να ξέρετε απαγορεύεται η εισαγωγή από Κίνα γιατί θεωρείται φαρμακευτικό είδος (ίσως και λόγο νικοτίνης) , από Ευρώπη επιτρέπεται, από οπουδήποτε αλλού μπορούν μόνο εταιρίες αφού πρώτα έχει γίνει χημικά ανάλυση. Για αυτό να αποφεύγεται υγρά από Κίνα και να προτιμάτε επώνυμα, γιατί πλέον και η κουτσή Μαρία φτιάχνει υγρά ατμίσματος στην Ελλάδα , και παρατηρήστε πως τα περισσότερα μπουκαλάκια δεν γράφουν στοιχεία εταιρίας που τα κατασκευάζει, αυτό προσωπικά με ανησυχεί πάρα πολύ, γιατί δεν ξέρω ο καθένας τι θα βάλει μέσα για να μειώσει το κόστος, και αν πάθει κανείς τίποτα άντε να τον βρεις .
Προσωπικά φτιάχνω τα υγρά μόνος μου, βάση και γλυκερίνη πριν των capital control έπαιρνα Inawera από Πολωνία, τώρα παίρνω Atmos , και αρώματα Flavourart
-------------------------
Να σημειώσω πως δεν είμαι γιατρός και ούτε έχω σχέση με ιατρικά επαγγέλματα, οι πληροφορίες αυτές είναι καθαρά εγκυκλοπαιδικές, είναι με επιφύλαξη και ανά πάσα στιγμή μπορεί να αναθεωρηθούν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 06-02-16 στις 09:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02289 seconds with 11 queries