Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #283  
Παλιά 09-10-13, 22:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο τελείως ενημερωτικά, αν δεν υπήρχαν τα ζεβρα μέχρι πόσο μπορούσε να κατεβάσει τη θερμοκρασία τον χειμωνα?
Το ρωταω γιατι πχ το 18 έχει μεγάλη διαφορά απ το 10
Σου εδωσε το λινκ πιο πριν και ο ChocolatePuma για την αποψη μου περι χρυσοψαρων.
Εκει φυσικα δεν εχω κανει αναλυση πως εχω καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα απο μελετη, παρατηρηση και πειραματισμους (σε δικα μου ενυδρεια και φιλων).
Απλα παραθετω για τον πιο αρχαριο, καποιες τιιμες ασφαλειας, περισσοτερο.

Ας πω τις σκεψεις μου για οποιον θελει να τις διαβασει.

- Δεδομενα:
Τα χρυσοψαρα στις λιμνες, ζουν το χειμωνα ακομα κι οταν κανεις πατιναζ στην επιφανεια με παγοπεδιλα.
Φυσικα εκει εχει μεγαλο βαθος και εχουν επιλογη να πανε βαθεια που ειναι πιο ζεστα.
Μιλαμε για μηδενικες θερμοκρασιες δλδ.
Επισης κατω απο ενα οριο (πχ 8-10C) αρχιζουν και ριχνουν το μεταβολισμο τους, προσαρμοζονται, και τελικα σταματανε ακομη και να τρωνε και πεφτουν σε ενα ειδος ναρκης, μεχρι να ζεστανει ο καιρος την ανοιξη.
Στο ενυδρειο, κραταμε σε πιο στενο ευρος τις τιμες αυτες της θερμοκρασιας, γιατι δεν εχουν περιθώρια να ..... καταφυγουν στα βαθεια.
Αλλο δεδομενο εινα οτι η θερμοκρασια επηρεαζει το μεταβολισμο των ψαριων και εμμεσα και την μακροζωια τους (live fast diy young)

- (common, comet και Shubunkin)
Ετσι τα ψαρια με μονη ουρα (common, comet και Shubunkin) που ειναι πιο κοντα στον προγονο τους (Carassius auratus gibelio), μπορουν να ζησουν στο ενυδρειο και κατω απο 10C.
Πχ για ασφαλεια μεχρι 8-10C κατωτερη.

Σωστο ομως ειναι να λαμβανουμε και τις συνθηκες που εχουν γεννηθει μεγαλωσει και ζουν μεχρι τωρα.
Ετσι για ενα ψαρι που δεν εχει ζησει ποτε σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες (εχει μεγαλωσει πχ σε ενυδρειο) καλο ειναι να μην αφηνουμε να πεσει πολυ η θερμοκρασια ακομα κι αν ειναι common/comet/Shubunkin ειδος.
Πχ αφηνουμε μεχρι 12-13 κατωτερη .

Κι αυτες οι αλλαγες στις συνηθειες ζωης πρεπει να γινονται σταδιακα.
Δεν βαζεις δλδ ενα ψαρι (ακομα κι αν ειναι coommon ειδος), το οποιο ζουσε σε ενυδρειο σε ευρος τιμων 20-28C (απο χειμωνα σε καλοκαιρι), απο τον πρωτο του χειμωνα σε αλλο ενυδρειο να ζησει σε 12-13.
Δοκομαζεις πχ μεχρι 17C κατωτερη.
Τον επομενο χειμωνα μεχρι 15 κ.ο.κ

Και παντα παρατηρεις συμμπεριφορες με τις αλλαγες στην θερμοκρασια, αλλα κυριως ρυθμιζεις σωστα (και παλι παρατηρεις και προσαρμοζεις αναλογα) τη σιτηση.
(εχω στο αρθρο ενα ενδεικτικο ταισματος αναλογα τις θερμοκρασιες).

- Fancy
Πανω σε αυτην την λογικη εχουμε και τις θερμοκρασιες των fancy.
Tα fancy ειναι πιο "ενυδρειοψαρα" απο τα αλλα.
Οποτε δεν παμε αποτομες σε ακραιες καταστασεις.
Συνηθως ξεκιναμε απο τις ασφαλεις τιμες θερμοκρασιας για αυτα τα ειδη (πχ 17-18C κατωτερη) και αφηνουμε, παρατηρωντας παραλληλα, να κατεβαινει σταδιακα καθε χρονο η θερμοκρασια και σε λιγο πιο χαμηλα επιπεδα.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01906 seconds with 11 queries