Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 31-12-13, 16:00
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δεν θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα με αυτα τα στοιχεια που βλεπω γραμμενα τωρα. Πχ αν ειχες 100 νιτρικα θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα σε 10?
Κρατα χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα σε αναλογια 1/10, αλλα να μην υπερβαινουν τα 2/20.
-------------------------
Ρε Νορβηγεζο, δεν εχεις ακουσει τοσα χρονια στο χομπι το redfiled ratio? C:N:P = 106:16:1
http://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio
(Σε "δικες" μας μοναδες μετρησης, βγαινει 10-12 τα ΝΟ3)
Δηλαδή φίλε Σπύρο άκυρο το Fleet Enema?? (καλά έκανα που δεν το εφάρμοσα τότε και ξεκίνησα πρώτα με τις πιο "φυσικές" λύσεις)...

Τι μου προτείνεις άρα, με ποιά μέθοδο να πράξω για την εξάλειψη της άλγης?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι θα ταιζα κανονικα τις γαριδες μου και θα αφηνα την αλγη να μεγαλωσει.ασχημη ειναι οταν ειναι λιγη.
οσο πιο πολυ μεγαλωνει και αναπτυσεται τοσο πιο ομορφη φαινεται
Στη δική μου περίπτωση δε θα το 'λεγα...
Οι γαρίδες μπορώ να σου πω ότι τη βρίσκουνε τρελά μαζί της, αλλά ξεκαθάρησα στην αρχή ότι αισθητικά δε μου αρέσει καθόλου το αποτέλεσμα...
Αν ήτανε περιορισμένη δε θα είχα κανένα πρόβλημα αντιθέτως μάλιστα..
Το χειρότερο είναι ότι με κουράζει η εβδομαδιαία διαδικασία μαζί με την αλλαγή νερού και τον καλλωπισμό του ενυδρείου ότι πρέπει να "σπαταλάω" χρόνο να την αφαιρώ μηχανικά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειχες κυανοβακτηριο θα σου ελεγα πλακωσε το να φυγει.
αλλα αυτες που εχεις,και βλεπεις οτι αρεσουν και στις γαριδες γιατι να τις αφαιρεσεις?
θα αφαιρουσα μηχανικα μονο απο μπροστα.
Όχι BGA δεν έχω.. απλά εφάρμοσα και τη μέθοδο της συσκότισης όπως ακριβώς κάνουμε θεραπεία για κυανοβακτήριο, αλλά δεν έφερε αποτελέσματα...

Να ήτανε μπροστά μόνο καλά θα ήτανε αλλά ευδοκιμεί σε αρκετά σημεία μόνο στο κέντρο του ενυδρείου, στα άκρα δεν πάει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 31-12-13 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries