Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 31-12-13, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
....και έχει να κάνει με τον αριθμητικό λόγο μεταξύ φωσφορικών - νιτρικών, δηλαδή πχ εγώ που έχω 10mg/L NO3, αν έχω PO4 κάτω από 2mg/L θα έχω πράσινη άλγη ενώ αν έχω πάνω από 2mg/L θα έχω μαύρη άλγη, και ως λύση μου πρότεινε την σταδιακή αύξηση των φωσφορικών με Fleet Enema μέχρις ώτου εξαφανιστεί η πράσινη άλγη (χωρίς να το παρακάνω όμως για να μην έχω μαύρη άλγη).
Λαθος τα καταλαβες ολα
Αναλογια 1 PO4 προς 10 εως 12 ΝΟ3, σου ειπα.
Αν εχεις περισσοτερα PO4 απο το λογο 1/10 εχεις μαυρη, αν εχεις περισσοτερα ΝΟ3 εχεις πρασινη,
Και δεν θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα με αυτα τα στοιχεια που βλεπω γραμμενα τωρα. Πχ αν ειχες 100 νιτρικα θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα σε 10?
Κρατα χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα σε αναλογια 1/10, αλλα να μην υπερβαινουν τα 2/20.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Σπύρος Delta66 μου ανέλυσε έναν μαθηματικό τύπο ο οποίος επηρρεάζει τις άλγες και έχει να κάνει με τον αριθμητικό λόγο μεταξύ φωσφορικών - νιτρικών,

σαν το σπυρο ακουγεται αυτο,ακριβως ομως
Ρε Νορβηγεζο, δεν εχεις ακουσει τοσα χρονια στο χομπι το redfiled ratio? C:N:P = 106:16:1
http://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio
(Σε "δικες" μας μοναδες μετρησης, βγαινει 10-12 τα ΝΟ3)

Μη σου δωσω το λινκ απο διαλεξη στο MIT που μιλαει περι αυτων και σου φυγει η ουγια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-12-13 στις 15:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01504 seconds with 11 queries