Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 10-12-20, 22:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Έχουμε καλά και κακά νέα.
Chindongo saulosi δεν βρέθηκαν καθαρά Στα μαγαζιά είναι λογικό να μην υπάρχουν (όλα όσα κυκλοφορούν είναι υβρίδια) γιατί δεν έχουν γίνει εξαγωγές προς την Ευρώπη τουλ. εδώ και μια 5ετία από τους εκτροφείς στη λίμνη, απ' όσο γνωρίζω.
Περιμένω κάποιους καλούς φίλους να βγάλουν γέννες από ψάρια απογόνους δικών μου που έχουν στα ενυδρεία τους.
Δεδομένου ότι δεν θα κάνω αναπαραγωγές πήρα μια 5άδα υβρίδια μικρά από γνωστό μαγαζί (σε βιντεο που είχα δει πριν δεν κατάφερα να καταλάβω τι είναι). Μαζί μ' αυτά μπήκαν άλλα 2 μικρά υβρίδια αγνώστου πατρός/μητρός (προσφορά φίλου που θεωρούσε ότι είναι θηλυκά saulosi) και ένα ενήλικο χαρέμι 1+3 Labidochromis chisumulae (προσφορά άλλου καλού φίλου, του Ισίδωρου).
Από ψάρια λοιπόν είμαστε υπερ-κομπλέ και υπεράριθμοι.

Τα φυτά είναι απείραχτα περ. μια βδομάδα μετά την είσοδο των ψαριών και δείχνουν να αναπτύσσονται κανονικά. H moss που έχω πιάσει πάνω στο ξύλο νομίζω ότι κρατάει υπολείμματα τροφών και βρωμιά και ίσως την αφαιρέσω (αν και αρέσει στη σύζυγο ).
Προστέθηκαν 4 ρίζες anubia barteri var. barteri και ένα crinum calamistratum.
Μπήκαν επίσης και 5 σαλιγκάρια zebra nerite.
Τα ramshorn έχουν μειωθεί δραστικά και δεν ξέρω αν θα επιβιώσουν για πολύ από την όρεξη των Labidochromis.

Θα μπουν αργότερα και φωτο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01444 seconds with 11 queries