Θέμα: nano reef
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 15-06-09, 16:41
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ενα nano reef 40 λτ και θελω να το μεταφερω σε ενα 100λτ και να κανω το 40αρι refugium.Το 100αρι ειναι Μ65 Π35 Υ45 και το 40αρι Μ49 Π24 Υ35.Αν και εχω διαβασει αρκετα για την κατασκευη εχω καποιες αποριες:
1.σκεφτομαι να ανοιξω μια τρυπα στο 100αρι 5cm κατω απο την επιφανεια του νερου για υπερχειλιση.Τι διαμετρος θα εχει η τρυπα και τι σωληνα θα βαλω μετα? Κανε την τρυπα 2-3 εκατοστα κατω απο το πανω μερος του ευνδρειου ωστε ναμην εχεις χαμηλη σταθμη. Αν υποθεσουμε οτι θα βαλεις μια eheim compact 1000 στο σαμπ κανε την τρυπα να χωραει ανταπτορα Φ32/40 (http://www.aquaristic.net/tank-conne...ch.html?lang=1) . Παρε πρωτα τον ανταπτορα και μετα πηγαινε να σου κανει την τρυπα για να μην εχουμε απροοπτα.
2.Τι skimmer προτεινεται για αυτα τα λιτρα? MCE 300
3.Ποιους κυκλοφοριτες να προτιμησω? Εγω θα εβαζα 2 nanostream 6025
4.Ποια αντλια να παρω για την επιστροφη του νερου?
5.Για φωτισμο θα βαλω 6 λαμπες Τ8 18w.Ποιες προτεινεται? Βαλε 4χ24 Τ5. Αν θελεις φθηνες βαλε aquamedic ή solarmax.
6.Για το refugium εχω σκεφτει στο πρωτο διαμερισμα να ειναι το skimmer, στο δευτερο το refugium με καποιες αλγες μετα 3 baffles και τελος η αντλια επιστροφης. πολυ ομορφα!

Περιμενω τις προτασεις σας....
Αυτα τα ολιγα.
Διαβασε πολυ για τους διαφορετικους τυπους υπερχειλησης και σκεψου πως θα κατεβαινει το νερο κατω αθορυβα.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries