Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 14-07-03, 16:44
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Μετρησεις νερου για πρωτη φορα.

Λοιπον φιλοι μου μολις μου πηρα κι εγω τα τεστ μου (TetraTest Laborett) και εκανα τις μετρησεις μου.

Η πρωτη μου απορια ειναι ιδια με του Hypostomous οταν μετρησα το GH το νερο κοκκινησε στις 2 σταγονες και πρασινησε στις 12 σταγονες με το TetraTest παντα. αυτο σημανει οτι εχω 10 βαθμους σκληροτητας, ή δε παιζει ρολο το ποτε κοκκινιζει αλλα μονο το ποτε πρασινιζει, οποτε εχω 12 βαθμους σκληροτητας?

Οι μετρησεις που πηρα για πρωτη φορα ειναι αυτες:
GH 12 (αν ισχυει το 2ο απο αυτο που ρωτησα ανωθεν,σχετικα)
KH 11
pH 8,5 (ισως να τεινει και στο 9 αλλα δεν το πιστευω)
NO2 <0,3mg /l
CO2 1,0 mg/l

Αυτες οι μετρησεις ειναι μετρησεις πριν απο αλλαγη νερου την οποια κανω καθε 2ο Σαββατο. Και ποτε μεχρι και αυτη την αλλαγη δεν ειχα χρησιμοποιησει καποιο Conditioner.
Ειναι καλες?

Αμεσως μετα εκανα αλλαγη νερου 25%, φυσικα δεν εκανα αμεσως τις νεες μετρησεις αλλα την επομενη μερα για να ανακατωθει το νερο (σωστα δεν επραξα?).

Οι νεες μετρησεις της αλλης μερας μετα την αλλαγη νερου και την προσθεση του νεοαποκτειθεντος conditioner για αποχλωριωση και αντιστρες "Prime" για πρωτη φορα ,ειχαν ως εξης:

GH 13 (αν ισχυει το 2ο απο αυτο που ρωτησα ανωθεν,σχετικα)
KH 12
pH 8,5 (ισως να τεινει και στο 9 αλλα δεν το πιστευω)
NO2 <0,3mg /l
CO2 1,1 mg/l

Για πειτε μου τι σημαινουν!!!! Περιπου καταλαβα οτι εχω υψηλο pH και το CO2 δεν ειναι αρκετο για φυτα, ομως δεν με ενοχλει καθοτι δεν εχω φυτα.

Ενα αλλο που καταλαβα ειναι οτι μαλλον χρειαζομαι και επιπλεον τα τεστ για αμμωνια (ΝΗ3 και ΝΗ4) και για ΝΟ3. Ή μηπως δεν ειναι απαραιτητα?

Ακομη δεν εκανα τεστς στο νερο της βρυσης αλλα θα κανω συντομα, να κανω και τα 5 τεστ στο νερο βρυσης ή μονο σκληροτητας και pH?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01693 seconds with 11 queries