Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #111  
Παλιά 24-11-14, 11:06
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο δείχνει... ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
Για πάμε πάλι... τι θα μπορεί να δείχνει/ελέγχει.. και τι άλλο εκτός από αυτό θα χρειαστεί για να λειτουργήσει...είπαμε;
Κανει οτι εχουμε πει απο την αρχη αλλα ας ανακεφαλαιωσουμε:
- Ανατολη/δυση/Σεληνη ή RGB dimmable με pwm η αναλογικο σε 3 καναλια. Καθε καναλι εχει δικο του power relay 250VAC/5A.
- Instrument grade pH meter & controller με 20 bit resolution και αυτοματη αντισταθμιση θερμοκρασιας. Ελεγχει την βαλβιδα CO2 μεσω relay.
- Αισθητηρας θερμοκρασιας RTD (pt100) 20bit με ακριβεια καλυτερη απο 0.1C (αναλογα με την κλασση του pt100 που θα επιλεξετε).
- Controller θερμοκρασιας και fan/ψυξης με χωριστα set points και υστερησεις και χωριστες εξοδους.
- 2 αισθητηρες θερμοκρασιας/ υγρασιας χωρου τυπου DT22 ή AM2302.
- Alarms μεσω email
- Alarms μεσω buzzer
- hardware RTC (οταν πεφτει το internet)
- Δυνατοτητα για περισσοτερες εισοδους ειοδους/ εξοδους για μελλοντικες επεκτασεις.
- 3 διαφορικα αναλογικα καναλια 20 Bit για αλλους αισθητηρες (TDS/σταθμες/pressure και οτι αλλο κανετε κεφι).

Αν καποιος χρειαζεται ολες τις λειτουργιες και κυριως το pH και τη θερμοκρασια θα πρεπει να συναρμολογησει το pcb. Το pcb ΔΕΝ το πουλαω ουτε εμπορευομαι κατι (τα ειπαμε αυτα). Τα σχεδια καθως και τα sources θα ειναι διαθεσιμα στο github για οποιον θελει να ασχοληθει. Δεν τα εχω δημοσιευσει ακομα γιατι θελω να τα συμμαζεψω ωστε να ειναι πιο ευχρηστα. Επιπλεον δεν εχω λυσει ακομα καποια ζητηματα σχετικα με το GPL license που εχει να κανει με την δωρεαν διαθεση λογισμικου και υλικου. Αν καποιος παντως ειναι γνωστης και θελει να παιξει εδω και τωρα μπορει να μου στειλει mail για να του στειλω το σχετικο υλικο.

Τωρα, πολλοι με ρωτησαν τι χρειαζεται αν θελουν μονο την ανατολη/δυση. Στην περιπτωση αυτη χρειαζεστε ΜΟΝΟ το Raspberry pi B+ (Ισως και το φθηνοτερο νεο A+ αλλα καθως ΔΕΝ το εχω δοκιμασει δεν ξερω αν ειναι 100% συμβατο αν και υποτιθεται πως ειναι) καθως και το piAquarium application. Το pcb δεν ειναι απαραιτητο αν και παρεχει και αλλες βοηθητικες λειτουργιες οπως το RTC, τροφοδοσια του Raspberry, και γενικα κανει το control πιο μαζεμενο. Τα σηματα pwm ειναι διαθεσιμα στον connector του pi και μπορειτε με αυτα να οδηγησετε απευθειας τα LED driver. Οπως ειπα και παραπανω θα πρεπει να προσεξετε οι σταθμες των σηματων του Raspberry να ειναι συμβατες με αυτες που δεχονται τα Led driver σας. Αλλιως θα χρειαστειτε καποια προσαρμογη. Θα προσπαθησω να φτιαξω ενα διαγραμμα για αυτη την περιπτωση το συντομοτερο.

Οποτε για την minimal περιπτωση (φωτα μονο) θα χρειαστειτε :
- 1 Raspberry pi B+
- Tο application (για ευκολια καλυτερα το sd image).
- Internet (για το ρολοι καθως δεν θα εχετε RTC)
- Καποιο tablet/pc/ipad/iphone για προσβαση στο web application


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkougi Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιος φιλε μου.. το κουτακι μηπως θα ηθελε κατι σε ποιο στεγανο-κλειστο? κατα τα αλλα προχωρα γερα!!!
Ειπα να μην το κανω πιο δυσκολο. Αλλωστε οποιος θελει μπορει να το στεγανοποιησει. Εγω θα τοποθετησω ολα τα ηλεκτρονικα σε πινακακι μαζι με τις πριζες / τροφοδοτικα και τα σχετικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 24-11-14 στις 11:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01926 seconds with 11 queries