Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 28-09-04, 02:27
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Re: Αλλαγή νερού σε θαλασσινό ενυδρείο με φυσικό θαλασσινό ν

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cristos
Καλημέρα. Οι αλλαγές του νερού μπορούν να γίνουν με θαλασσινό νερό?
Έχω ένα φίλο ο οποίος θα μπορεί να μου παίρνει θαλασσινό νερό και έτσι θα μου το δίνει. Θα πρέπει να το ελέγξω όσον αφορά την πυκνότητα του ή και σε κάτι άλλο? Ως προς την καθαρότητά του μπορώ να το ελέγξω?
Μέσα σε πόσο χρόνο από την ώρα που θα το βάλει στο μπιτόνι πρέπει να το χρησιμοποιήσω?



Ευχαριστώ
Πρωσοπικα (sic ) δεν θα το κανα :
1ον Γιατι ναι μεν μπορει να γίνει για κανα μηνα αλλα ειδικα με το που θα σφιξουν τα κρυα θα είναι όλο και ποιο προβληματικη η ληψη νερου (ειδικα εαν είνια και απο φίλο...) και στο τελός θα είνια περισσότερο μπελας (και ελπιζω μονο μπελας και όχι καυγαδες με τον φιλο) παρα βοήθεια...

2ον Διαφορετικη χημεια νερου απο τα νερα που πιθανον να χρειαζονται οι οργανισμοι στο ενυδρέιο σου. Ειδικα εαν είναι τίποτα απο ινδικο κλπ

Βεβαια σε περιπτωση που στησείς μεσογείακο και συγκεκριμενα εντοπιο ενυδρειο με όργανισμους απο την περιοχη που θα έρχεται το νερο είνια ίσως η καλύτερη λυση που μπορείς να εφαρμοσείς. Με την προϋποθεση ότι θα το βαλεις μεσα στην ίδια ημερα ή/και θα χρησιμοποιήσεις στο μπετονι αεραντλια γιανα επιβιώσουν οι διαφοροι μικροοργανισμοι (περαν της 1 ημερός ) και θερμοστατη για να κρατησει την θερμοκρασια του νερου ιδια με της θαλλασας.(ειδικα τον χειμώνα)
Μην ξεχνας ακομα ότι το νερο αυτο εινια "ζωντανο" κουβαλαει δηλαδη βιολογικο φορτιο , που αν δεν φροντησεις με τον ιδιο τρόπο που φροντιζεις το ενυδρειο σου λιαν συντομως θα ανεβάσει αμμωνια και τα λοιπα συναφη...

Ελπιζω να σε βοήθησα...

Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries