Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 15-11-16, 00:29
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας. Καταρχήν Κώστα για το μερικές χιλιάδες ευρώ μου φαίνεται κάπως υπερβολικό. Κι αυτό γιατί αν εξαιρέσεις τα τζάμια που θα πρέπει να αγοραστούν, όλα τα υπόλοιπα σχεδόν υπάρχουν. Και όταν λέω υπόλοιπα εννοώ δύο μεγάλα φίλτρα eheim που υποστηρίζουν πάνω από 200 λίτρα το καθένα, θερμοστάτες, αεραντλίες, μπουκάλα CO2 με τα παρελκόμενα της, άφθονες βέργες dexion από μια παλιά αποθήκη + μερικά καδρόνια από κεραμοσκεπή για την βάση. Επίσης σκέφτομαι το ενυδρείο να είναι τύπου Αμβούργου το οποίο από την προηγούμενη εμπειρία μου ξέρω ότι θέλει ελάχιστη συντήρηση (έχω και τις αντλίες). Ο φωτισμός μπορεί να είναι οικονομικός - αν δεν είναι φυτεμένο το ενυδρείο - ενώ έχω και λάμπες που βέβαια δεν επαρκούν.
Σίγουρα ένα μεταχειρισμένο 400άρι θα είναι φτηνότερο και ξενοιάζεις... Θα έχω φυσικά το νού μου αν πετύχω τίποτα καλό σε οικονομική τιμή. Εδώ βέβαια ίσως θα πρέπει να κάνω μερικές μετατροπές αλλά σίγουρα λιγότερος κόπος από μια εξ αρχής κατασκευή.
Τάκη - που είσαι και γείτονας από ότι βλέπω - το ξύλο σαν υλικό κατασκευής δεν είναι κάτι που απορρίπτω. Εχω δεί μερικές πολύ ενδιαφέρουσες κατασκευές με ξύλο και πολυεστέρα. Βασικό πλεονέκτημα εδώ είναι η ευκολία χρήσης του ξύλου σε σχέση με το γυαλί, πιθανότατα το κόστος του αλλά και η αντοχή σε θραύση. Με προβληματίζει μόνο η αντοχή του στο χρόνο.
Τέλος για το αν μπορεί να δοθεί λίγο περισσότερο βάθος στην κατασκευή, δεν μπορώ να το πω γιατί από το σχέδιο που έχω στα χέρια μου δεν ξέρω την φορά που ανοίγουν κάποιες πόρτες στο χώρο ώστε αυτό να είναι εφικτό. Θα το δω από κοντά όταν μου παραδοθεί ο χώρος - θα βγάλω και φωτό. Πάντως αν αυξηθούν τα 30 cm βάθος σε 40cm τα λίτρα αυξάνονται σε σχεδόν 800 οπότε θέλουμε περισσότερα και παχύτερα τζάμια και επιπλέον εξοπλισμό. Μάλλον θα ανέβει κατακόρυφα και το κοστολόγιο που ίσως τότε φτάσει όντως μερικές χιλιάδες...
-------------------------
Τάκη διάβασα με προσοχή την κατασκευή που μου πρότεινες και ομολογώ με έβαλες σε σκέψεις.... Εγώ σε σχέση με αυτή δεν έχω περιορισμούς βάρους και για βάση μου πέρασε η ιδέα να χρησιμοποιήσω ...παλέτες που έχω και από αυτές μπόλικες! Εχω επίσης άφθονο χώρο για να δουλέψω με άνεση... Δεν θα κόβω στο σαλόνι! Αλήθεια στεγάνωση του ξύλου με πλακάκια (κατασκευή τύπου πισίνας) έχει δοκιμάσει κανείς; Επίσης σε μένα η πλάτη θα ακουμπά σε τοίχο οπότε δεν έχω πρόβλημα στρέβλωσης του ξύλου. Κρατώ πολύ σοβαρά στα υπόψη την πρόταση σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jstiva : 15-11-16 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 11 queries