Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #67  
Παλιά 12-11-12, 00:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

μεχρι 7 η 8 εχουν συνηθως... αν ενωεις για ακριβεια, κρατα αναμεσα στο 2 και το 4. Δεν ειναι δα και κρισιμο, απλα μια λογικη τιμουλα ειπα που με τουμπανο βιολογια πρεπει να καταναλωθει...

το δικο μου τεστ, εχει μεχρι 2. Τελευταια ενδειξη λεει: <2 Πως θα ξερω μετα αν ειναι 3 ή 4 ή 14...;


εξαρταται απο την αμμωνια σου, την περιεκτικοτητα της και κατα ποσο ειναι ξεθυμασμενη.
Η δικια μου (με βαση αυτη σου ειπα ) ειναι concentrate 30%, σε πολλα φαρμακεια δινουν 14% η 9% νομιζω...

που να ξερω τωρα τι αμμωνια εχω... καθαρη αμμωνια την ειχα ζητησει, νομιζω 90% καθαρη

να μη διαβαζεις εκει που λενε τετοια πραγματα
ασχολησου με σοβαρες πηγες πχ http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/ κι οχι με το τι λεει ο καθε ενας
Επισεις αν τα Αγγλικα σου ειναι καλα μπορεις να θεσεις -μετα απο εγγραφη- το ερωτημα σου κι εδω http://www.seriouslyfish.com/forums/fishkeeping-basics/ (και θα σου δωσουν κατα πασα πιθανοτητα τις ιδιες απαντησεις)
εσυ λες πως δεν εχεις νιτρικα... δεν το λεω εγω, το τεστ το λεει
ΙΣΩΣ δεν εχεις πολυ καλη βιολογια, γι αυτο και με τον τροπο που σου λεω θα το τσεκαρεις.
Μπορει βεβαια και να φταιει ο τροπος που μετρας. (στο συγκεκριμενο τεστ ειναι πολυ πιθανο γιατι εχει την ιδιεταιροτητα του κρυσταλωματος) εχω κανει ως τωρα πανω απο 40 μετρησεις, εχω μαθει να μετραω. Ξαναεκανα το απογευμα ξανα και ξανα, και με ολοκαινουργιο τεστ

το μπολι μπορει να μην ηταν δυνατο, σχετικα με τα παραμυθοβακτηρια διαβασε τι λενε και στο λινκ που σου εδωσα, οσο για το ψαρι αποκλειεται οντως να μην εκανε δουλεια, αλλα επαναλαμβανω ενα απλο τεστ ζητησες να κανεις κι εγω σου ειπα τον απλουστερο, ανεξοδο και ασφαλεστατο τροπο.
Αν εχεις τη φοβια και νοιωθεις σα να πας να κανεις τον πυροτεχνουργο αστο και απλα ριξε λιγη αμμωνια η τροφες που τις εμπιστευεσαι για να κρατησεις τη βιολογια, αλλα απο τη στιγμη που εσυ νοιωθεις πως κατι δεν ειναι σωστο ειτε με τη βιολογια σου ειτε με τις μετρησεις σου καλο ειναι να το τσεκαρεις.

οχι βεβαια. Αυτο εχει ξαναγραφτει αλλα θεωρητικα δε στεκει... που θα βρισκοταν η αμμωνια στο τιποτα για να ξεκινησει ο κυκλος? εννοω οτι ακομα κι αν δεν ειχα ριξει ουτε μπολι ουτε βακτηρια, δεν θα πρεπε να ειχε ξεκινησει εστω ο κυκλος του αζωτου;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01662 seconds with 11 queries