Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #111  
Παλιά 07-01-18, 15:51
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το 2018!!!

Λίγα λεπτά πριν φύγει το 2017, ο μελανούρος αποφάσισε να μετοικήσει στον ψαροπαράδεισο. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σημαδιακό.... Θα δείξει.....

Το ενυδρείο έχει αρχίσει και ρολάρει καλά. Έβαλα σωληνάκι στην εισαγωγή του αέρα του skimmer και την έβγαλα στο μπαλκόνι. Το Ph ανέβηκε στα 8. Η πατέντα με το σωληνάκι, αν και ανέβασε το Ph, έχει ρίξει αρκετά το Kh, γύρω στα 6,7. Προς το παρόν το αντιμετωπίζω με διττανθρακική σόδα την οποία την προσθέτω στην αναπλήρωση. Μου φαίνεται, όμως πως θα πρέπει να στήσω τις δοσομετρικές αντλίες που μέχρι τώρα δεν τις χρειάστηκα μιας και οι τιμές ήταν σταθερές. Σύμφωνα με την εμπειρία σας, τέτοια απότομα πτώση του Kh, από 8,3 σε 6,7 δικαιολογείται; Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα.

To μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι είναι το καφέ φιλμ, που καλύπτει το τζάμι και έχει αντικαταστήσει την πράσινη άλγη, σε σημείο να γεμίζει το τζάμι λεπτά αμέσως μετά το καθάρισμα. Η ροή είναι ικανοποιητική και άλγη έχω μόνο στο τζάμι. Δεν ξέρω αν είναι μέρος του κύκλου του ενυδρείου, αλλά είναι αρκετά ενοχλητική. Ξεκίνησα να βάζω BioDigest μαζί με 50ml Special Blend μια φορά την εβδομάδα μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση. Το skimmer δουλεύει υπερωρίες και θέλει άδειασμα καθημερινά.

Προστέθηκε και ένα Veliferum. Πέρα από την ένταση της στιγμής, δεν υπήρξαν περεταίρω προβλήματα και φαίνεται να τα πάει καλά με τα υπόλοιπα ψάρια, ειδικά με τον Χαβανέζο.

Η ανάπτυξη των κοραλλιών είναι σε ικανοποιητικό βαθμό και δεν είχα απώλειες. Σκέφτομαι να βάλω μερικά ακόμα, κυρίως LPS. Αν έχει κάποιος φίλος που δίνει, ας επικοινωνήσει μαζί μου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  37,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  92,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  101,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  90,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  114,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  125,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  144,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  112,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  61,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  115,5 KB  
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01889 seconds with 12 queries