Θέμα: PH και ΑΟ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-01-13, 21:21
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θα σου πω αναλυτικα την εμπειρια μου. Ιδια φαση παιζει με εμενα. Με βασαλτη αναμεμειγμενο με ασβεστολιθικη αμμο. Εβαλα 60κιλα στα 450 λιτρα. Γεμισα με 100% οσμωση. Τιποτα μεσα, ουτε φιλτρα δεν ετρεχαν (νομιζω). Μετα απο μια βδομαδα gh 0 kh 4 ph 7,6 και με το high range ph 7,4. Αυτο εγινε πριν 4 μηνες. Να ξερεις οτι το ph σε νεοστημενο ενυδρειο ειναι πολυ δυσκολο να πεσει. Θελει υπομονη. Και ειναι και καλυτερο ετσι για να προσαρμοστει και η βιολογια αλλα και τα ψαρια σου στις νεεσ συνθηκεσ.
Μεχρι λοιπον να παρω και τους καρδιναλιους δεν εκανα καποια σοβαρη κινηση να ριξω το ph μιας και ναχεις υποψην σου οτι μεγαλη πτωση στο ph ειναι θανατηφορα. (αρα μιας και ολα τα πετ σοπς κρατανε τα ψαρια σε νερο βρυσης, απο ph7,5 στο 6,5 η ακομα χειροτερα στο ph6 ειναι 10 και ~50+ φορες πιο οξινο νερο με τη μια= πιθανος θανατος ακομα και με διωρη προσαρμογη.

Με το που μπηκαν τα ψαρια τοποθετησα τυρφη στο φιλτρο, συνολικα στην επομενη ανανεωση τυρφης θα ανεβω στο 1 λιτρο μοιρασμενο σε δυο διχτυα με αλλαγες εναλαξ ανα 15μερες και θα δω πως θα παει. Τελευταιες μου (χτεσινες μετρησεις gh4 kh2 ph ~7,2. Νερο 100% οσμωση με προσθηκη ιχνοστοιχειων. Για το ph εχω βαρεθει να το παιζω ζωγραφος οποτε ηλεκτρονικο controler και τελος. Σε 2 βδομαδες θα παραλαβω και μπουκαλα διοξειδιου οποτε θα μπορω να κατεβασω πιο ευκολα λιγο ακομα.

Εν κατακλειδη η γνωμη μου ειναι πως με μερικο ασβεστολιθικο κανεις δουλεια και τα ραμσχορν θα βοηθησουν στο κρατημα της ΚΗ σε τελεια επιπεδα, και τα ιχνοστοιχεια αναλαμβανουν την gh. Το ph γενικα θελει δουλεια να πεσει και το διοξειδιο με κοντρολερ το θεωρω απαραιτητο για σταθερες συνθηκες μερα νυχτα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries