Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 24-05-16, 17:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο και το ενυδρειο και το ψαρι!(φτου φτου)

Τα λιτρα σου ειναι καπως οριακα και προσωπικα αποφευγω πλεον να στηνω ενυδρειο σε τοσα λιτρα γιατι εχω "ζησει" τα ψαρια σε μεγαλυτερα και μου αρεσει να βλεπω συμπεριφορα που δεν περιοριζεται απτο χωρο.

Αυτο ειναι προσωπικο γουστο περισσοτερο και δεν σημαινει πως δεν μπορει να συντηρηθει ενυδρειο 25λιτρο με ενα ψαρι και λιγη προσοχη,αλλα δεν ειναι ιδανικο και εχει καποιους κινδυνους και για το ψαρι και γιαυτον που το συντηρει και για οποιον θελησει να το μιμηθει, χωρις να εχει μια στοιχειωδη εμπειρια.

Αυτα οσον αφορα τα λιτρα σου.

Στις μετρησεις σου κατι μου φαινεται λιγο περιεργο.μεγαλη διαφορα της kh με τη gh.αυτο ισως εξηγειται με το flourish που ριχνεις,αλλα ειναι και το ph πανω απο 7.
Ισως να μην ειναι προβλημα ομως και απλα να επηρεαζει το λιπασμα. σιγουρα ειναι και νωρις ακομα αν τρεχει μονο δυο βδομαδες το ενυδρειο.δωστου κανα διμηνο ακομα να ωριμασει και τοτε βλεπεις αν χρειαζεται να κανεις κατι.μεχρι τοτε,απλα βεβαιωσου πως μετρας σωστα και πως τα τεστ σου ειναι ενταξει και μετρανε σωστα.

Δεν εχεις γραψει κατι για τη ρουτινα που ακολουθεις στις αλλαγες.
Αν θες πεσμας τι αλλαγες κανεις και καθε ποτε και επισης ποσο ταιζεις.

Η γνωμη μου ειναι να αγορασεις και κανα δυο κατεψυγμενες τροφες (bloodworm βλεπω εχεις,παρε και artemia) και αν μπορεις να κανεις και καμια καλλιεργεια ζωντανης τροφης ακομα καλυτερα.γενικως οι ζωντανες τροφες ειναι καλυτερη επιλογη για το ψαρια,αλλα ειδικα σε αυτα τα λιτρα ειναι και για πρακτικους λογους.και καθαροτερο θα μενει το νερο και ο βυθος,και θα δωσεις στο ψαρι ενα καλυτερο και πιο φυσικο περιβαλλον.φτανει που περιοριζεται απτο χωρο,τουλαχιστον ας ειναι υγειες και με καλη-πλουσια διατροφη

Κοιταξε οπωσδηποτε για controller θερμοκρασιας(υπαρχουν σχετικα θεματα και υπομνηματα εδω μεσα) γιατι το χειμωνα θα τον χρειαστεις.και τωρα το καλοκαιρι πιθανον να τον χρειαστεις και καλο ειναι να υπαρχει.θα τρεχει πολυ πιο σταθερα το ενυδρειο.

Αυτα προς το παρον.η προσπαθεια παντως ειναι καλη.μπραβο σου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries