Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 16-01-15, 00:48
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα...θα συμφωνήσω με όσα αναφέρατε παιδιά (Κλεόβουλε, tyrintos). Τα F1 στη γενετική σημαίνει η πρώτη γενιά από δύο γονείς οι οποίοι δεν έχουν συγκένεια μεταξύ τους. Όταν προχωρήσουμε σε αιμομιξίες τότε συνεχίζουμε με F2, F3....κ.ο.κ. Τώρα αυτό που πιστεύω εγώ και προσπαθώ να κάνω στις δικές μου αναπαραγωγές είναι να μην παίρνω ψάρια μόνο από μια γέννα. Θέλω όποτε μπορώ το όποιο ζευγάρι ή κοπάδι σχηματίζω να είναι όσο γίνεται πιο μακριά από αιμομιξίες. Γιατί όσο κοντά προσπαθούμε να είμαστε στην F0 γενιά...δε διατηρούμε μόνο τα ''καλά'' χαρακτηριστικά των ψαριών μας...αλλά φυσικά αναδεικνύουμε και όλα εκείνα τα γονίδια που ''κρύβονταν'' στα αρχικά μας ψάρια και εμφανίζονται μόνο όταν βρεθούνε στον ίδιο οργανισμό δύο όμοια τέτοια γονίδια.
Τα γονίδια αυτά είναι τα λεγόμενα υπολειπόμενα και εκφράζονται... ''φαίνονται'' μόνο όταν είμαστε ομόζυγοι...δηλαδή έχουμε δύο τέτοια όμοια γονίδια. Αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε όταν δεν προτιμάμε συνέχεια τις αιμομιξίες.
Δε θέλω να το αναλύσω περισσότερο, καθώς μπορεί να μπερδέψω στο τέλος, απλά να επισημάνω ότι καθώς το marketing πλασάρει περισσότερο τα άγρια ψάρια στο χόμπι μας οι συμβολισμοί αυτοί μπήκανε για να ''ξέρουμε'' πόσο απέχουμε από τη φύση!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 11 queries