Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 08-12-13, 16:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
τεστ για φωσφορικα δεν εχω αλλα:
1. Εχω green spot algae που την προκαλουν χαμηλα φωσφορικα
2. Βαζω Νιτρικα οποτε προσθετω και λιγα φωσφωρικα συμφωνα με τις οδηγιες της Seachem.

Απο τοτε που αρχισα να βαζω τακτικα φωσφορικα δεν εχω πλεον (τοσο) πρασινη αλγη στο τζαμι.

Σιδηρο εβαζα αλλα μου δημιουργουσε πρωτεινικο φιλμ. Το flourish που χορηγω εχει ετσι και αλλιως καποιο ποσοστο σιδηρου.

Διαβαζω οτι θεωρειται πλεον παρωχημενη η αποψη οτι τα υψηλα νιτρικα και φωσφορικα , σε ενα hi -tech ενυδρειο, προκαλουν αλγες . Μαλλον το αντιθετο.
Η αλήθεια είναι πως είχα παρατηρήσει διάφορα είδη άλγης, μεταξύ αυτών και green spot (έτσι έμοιαζε) με την μείωση της λίπανσης και αφού έβαλα μπουκάλα CO2 εχω μεγάλη βελτίωση, τα τζάμια είναι αρκετα καθαρά, η τριχοειδής εξαφανίσηκε, η καφέ μειώνεται δραματικά, γενικα πάει καλά. Για τον φωτισμό θέλω να βεβαιωθώ και για αυτό σκέφτηκα να δοκιμάσω cuba που έχω ακούσει πως είναι πιο απαιτητικό φυτό. Οσον αφορά τα νιτρικά , παρατήρησα μείωση, κάθε Παρασκευή που μετράω συνήθως (όχι πάντα) πριν την αλλαγή νερού, μέτρησα Σαββατο γιατί λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων (υπάρχουν και Νικολάκηδες) άλλαξα νερά το Σάββατο και μέτρησα ταυτόχρονα και ήταν 5 μονάδες κάτω του συνηθησμένου (πάντα ήταν γύρω στο 20 και τώρα ήταν 15). Αν κατέβει πιο χαμηλά μάλλον θα χρειαστώ και αζωτούχα λιπάσματα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01472 seconds with 11 queries