Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 25-04-17, 16:22
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι υπαρχουν αρκετα ατομα που εχουν δοκιμασει σε διαφορα λιτρα Μονομαχους και εχουν αλλη γνωμη. Και μαλιστα οχι εκτροφεις ή εμποροι, αλλα χομπιστες που τους Μονομαχους τους εχουν κατοικιδια.
Για την ιστορία, ένας από αυτούς ήμουν κι εγώ. Οταν πρωτοκόλλησα την "ασθένεια" με τους μονομάχους ήμουν φοιτητής και πάνω στην προσπάθειά μου για πολλές αναπαραγωγές και εκτροφή διαφορετικών τύπων ουράς και χρωμάτων, κρατούσα μονομάχους σε 5-λιτρα και 10-λιτρα ενυδρεία (με καθημερινές αλλαγές και πάρα πολύ κόπο και τρέξιμο). Μέσα από συζητήσεις και διάβασμα αλλά και παρατήρηση των ψαριών σε άλλα ενυδρεία κατέληξα ότι δεν είναι σωστή η διαβίωσή τους σε τέτοια ενυδρειάκια και σταμάτησα τις εκτροφές γιατί δε με έπαιρνε να είχα πολλά μεγαλύτερα ενυδρεία.

Δυστυχώς είναι δύσκολο να πειστεί κανείς ότι η άποψη που έχει πάνω σε κάποιο θέμα είναι λάθος ή βασίζεται σε λανθασμένα στοιχεία, και μόνο αν επαναλάβει ο ίδιος τις λανθασμένες κινήσεις και δει μόνος του τα αποτελέσματα θα το καταλάβει (και μερικές φορές ούτε τότε θα το δεχτεί ότι είχε λάθος - δεν αναφέρομαι σε εσένα μιλάω γενικά). Είναι κάτι που έχει συμβεί σε πολλούς από εμάς, και το βλέπουμε να συμβαίνει καθημερινά σε νέους χομπίστες από τότε που ξεκινήσαμε στο φόρουμ.

Κωνσταντίνε δε θα επεκταθώ πάνω στο θέμα σου, οι απόψεις έχουν ακουστεί και δε χρειάζεται να επαναληφθούν, θα σταθώ μόνο σε μια φράση που είπες κάπου στην αρχή η οποία μου χτύπησε άσχημα:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο αφορα τα λιτρα σε οποιο forum και να μπεις οι αποψεις διίστανται...απο ενα λιτρο μεχρι 60. Ειναι το λεγομενο περι ορεξεως, κολοκυθόπιτα ή το να 'χαμε να λεγαμε. Καπου στην μεση λοιπον πρεπει να ειναι η χρυση τομη.
Πολλές φορές οι απόψεις διίστανται αλλα αυτό δε σημαίνει ότι η αλήθεια είναι στη μέση. Και για την κλιματική αλλαγή διίστανται οι απόψεις (βλεπεις τι γίνεται στην Αμερική) αλλά η αλήθεια είναι μια δυστυχώς (και βρίσκεται στη μία άκρη). Καλή συνέχεια με το εγχείρημά σου και καλό διάβασμα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
 
Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries