Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 05-06-10, 21:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Japetus κάπου διάβασα ότι αν αναβοσβήνεις τη uv έστω και λίγες φορές χαλαει .. άρα αν το κανείς αυτό που λες φοβάμαι ότι δυστηχως δεν λειτουργεί πλέον η uv σου.. ψάξε το και εσύ όμως..
Για το άλλο ερώτημα σου για το αν χρησιμοποιείτε η uv και στα ενυδρεία νομιζω ότι είναι γνωστο ότι εκει χρησιμοποιείτε εδώ και καιρο .. ουτε εκει γνωρίζω αν χρειάζεται όμως ..

Συμφωνώ Αντρο με αυτά που λες ..σίγουρα το χόμπι εξελίσσετε .. όμως από την άλλη κάποιοι άλλοι χομπιστες λένε ότι όχι μονό είναι ακριβό και αχρείαστο προϊόν αλλά ενδεχομένως κάνει και κακό γιατί σκοτώνει μεν την άλγη αλλα αυτή πέφτει στο πάτο της λιμνης και ετσι δημιουργουντε οι συνθηκες για να γεννηθεί άλλη άλγη χειρότερη από την προηγούμενη .Δες ένα από τα λινγκ που βρηκα . Κοιτα το νουμερο 3.
http://www.canyonpondscapes.com/education.html

Και έρχομαι στο παράδειγμα της λίμνης του Γιαννου . Αν βάλω ένα πολύ μεγάλο και καλό φίλτρο (γεμάτο με βιολογικά υλικά) και γεμίσω τη λίμνη με φυτά δεν θα είναι οκ ?

Και κάτι άλλο παιδιά ..αλλάζετε την λάμπα σας κάθε 3μηνο or 6μηνο? Επειδή αυτό λένε οι περισσότερες εταιρίες πως πρεπει να γίνετε με την αιτιολογια οτι δεν θα λειτουργει αν αφησουμε την ιδια λαμπα για περισσοτερο διαστειμα..
Το λινγκ καλα τα λεει...ομως δεν τα λεει ολα.......
Οταν η αλγη πεθανει ειτε απο uv ειτε απο καποιου ειδους σκεβασμα οντως η νεκρη αλγη θα κατσει κατω στο βυθο......

Εαν ομως η λιμνη εχει bottom drain η βυθιζομενη αντλια/αντλιες σε συνδιασμο με αεραντλια δεν θα μεινει τιποτα στον πατο αφου ολα τα αποβλητα θα τα μαζεψουν τα πιο πανω και θα καταληξουν στα φιλτρα.....
Μετα ενα καθαρισμα των φιλτρων και ξεμπερδεψες.

Εαν ομως δεν εχεις τα πιο πανω ή δεν αντλεις το νερο απο το βαθος τοτε θα μεινουν ολα κατω και οπως καταλαβαινεις θα υπαρξει προβλημα.

Τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχω βαλει στην λιμνη air deffuser απο το οποιο μεχρι τωρα εχω δει τεραστιες αλλαγες προς το καλυτερο μεσα στη λιμνη...
Δεν θα αναφερθω για τη συμπεριφορα των ψαριων απλα να πω, οτι πεσει μεσα στη λιμνη δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει στον πατο γιατι πολυ απλα ο τροπος που δουλευει το air deffuser σπρωχνει οτιδηποτε αποβλητο προς τις αντλιες και αυτες με τη σειρα τους τις στελνουν στα φιλτρα.

Οσο για τη λαμπα UV μιας καλης ποιοτητας λαμπα νοουμενου οτι την εχεις αναμενη 24 ωρες το 24ωρο μπορεις να την αλλαξεις σε ενα χρονο.

Οσο για τους ωφελιμους μικροοργανισμους που λενε οτι σκοτωνει αυτο μπορει να γινεται αλλα απο την αλλη ξερετε ποσα εκατομμυρια ωφελιμους μικροοργανισμους εχει μια λιμνη?????
Η απωλειες ειναι μηδαμινες και αναπληρωνονται.

Μιχαλη, ο καθενας κανει οτι νομιζει, διαβαζει και κρινει. Αυτοι που λενε οτι ειναι αχρειαστες και δεν κανουν τιποτα ειναι συνηθως οι αρχαριοι και οι νεοι στο χομπυ που χωρις να ξερουν τις αναλογιες λιτρων, watt βαζουν πιο μικρες λαμπες και τις περισσοτερες φορες δεν βλεπουν καθολου αποτελεσματα.

Και η δικη μου UV αυτη τη στιγμη δεν καλυπτει τα λιτρα της λιμνης και παρα το γεγονος αυτο στο μελλον θα βαλω μια πολυ μεγαλυτερη.
Και εγω θα μπορουσα να βγαινω και να διαδιδω οτι η UV δεν κανει τιποτα....
Γιατι να το κανω αυτο απο τη στιγμη που διαβαζοντας καποια πραγματα κατεληξα οτι εχω λαθος UV.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02097 seconds with 11 queries