Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 13-05-14, 02:12
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Και σάν προσθήκη να πώ ότι η πράσινη άλγη (μου αρέσει αισθητικά) τείνει να εκτοπίσει την καφετιά της σκουριάς που είναι η τροφή των γαρίδων.
Μου γεννάται το ερώτημα πώς όταν ακούω ότι οι άλγες οφείλονται σε νιτρικά και φωσφορικά (μάλλον άλατα....), εγώ τις έχω με 2 γαρίδες και 14 γαριδάκια στα 5-8χιλ σε ένα ενυδρείο 40λ που ΔΕΝ ταίζω.
-Ναί μέν υπάρχει πολύς φωτισμός , αλλά απο μόνος του τί να κάνει όταν υποτίθεται πως δέν υπάρχουν νιτρικά και φωσφορικά;

-Αν υποθέσουμε ότι στο 40λιτρο κάνω αλλαγές νερου 2λ τη μέρα, σε 20 μέρες λογικά τα παραπάνω άλατα θα πρέπει να τείνουν προς εξαφάνιση.
Είναι αυτός ενδεδειγμένος τρόπος;

-Πολλές φορές διάβασα ότι οι γαρίδες παρουσιάζουν σχεδόν μηδενική ιχθυοφόρτιση, bio load, ή όπως αλλοιώς. Πως ακόμα και με 150 γαρίδες στο 40λιτρο πάς καλά. Το πιστεύω!, πως μπορώ να το αντικρούσω..

-Εγώ τώρα αν κάνω για 10 μέρες 4λ αλλαγή νερού καθημερινά , θα εξαφανιστούν οι άλγες;

-Κατα πόσον είναι επικίνδυνες οι πράσινες άλγες για τις γαρίδες;

Αντιλαμβάνεστε ότι τα ερωτήματα που θέτω δέν είναι ρητορικά.

Σε τελική αναφορά θα ήθελα να σχολιάσω κάποιες απόψεις για τα fluidized sand bed filters.
Η άποψη κάποιων ήταν ότι με αυτά θα γεμίσει το ενυδρείο με νιτρικά.
Δεδομένου ότι τα χρησιμοποιώ ως μίνι ιδιοκατασκευές, αλλά επαρκείς για τα λίτρα, τι κακό έχει ένα φίλτρο που παράγει νιτρικά ενώ ο στόχος είναι να σπάσουμε την αμωνία και τα νιτρώδη;
-Ποιά φίλτρα διασπούν την αμωνία NH3και τα νιτρώδη και ΔΕΝ παράγουν νιτρικά;
Ερώτημα για απάντηση......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 24-03-16 στις 16:54
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01543 seconds with 11 queries